V kreativnem otroškem mestu Minicity domuje tudi Arhitekturna hiša, v kateri otorci, stari od dve do 14 let, spoznavajo delo krajinskega in stavbenega arhitekta, gradijo svoje domišljijsko mesto na stenah igralne enote, opremljajo notranje prostore, barvajo načrte, s kockami gradijo trdne konstrukcije, spoznavajo različne materiale, njihovo namebnost in sestavo ... Katere lastnosti pa odlikujejo dobrega arhitekta?
V kreativnem otroškem mestu Minicity je v sodelovanju s partnerjem Studio List zrasla Arhitekturna hiša, ki je otrokom že na prvi pogled zelo privlačna. V črno-beli kombinaciji jim ponuja številne aktivnosti, ki se izvajajo pod vodstvom usposobljenih animatorjev. Prelevijo se v arhitekte in notranje oblikovace ter skozi igro osvojijo številna znanja. Več na povezavi.
Katere pa so tiste lastnosti, ki jih mora imeti arhitekt, da uspešno opravi svoje delo?
Strokovna usposobljenost
Seveda mora arhitekt biti strokovno usposobljen za izdelavo načrta, pri čemer mora upoštevati vse vidike (namebnost, funkcionalnost in videz stavbe, stroške, pravno podlago, lokacijo, standarde ...). Dobrodošlo je znanje iz matematike, geometrije, inženiringa, programiranja, fizike, zgodovine itd. Arhitekturo študira na fakulteti, mora pa narediti še strokovni izpit.
Opravlja delo z zanosom
V svojem delu uživa, zato se to tudi odraža pri njegovih rezultatih.
Kreativnost
Arhitekt mora biti pri svojem delu kreativen in pripravljen prisluhniti stranki. Poiskati mora vrhunske ideje, domiselno izdelati načrt, pri tem pa upoštevati vsa pravila, predpise, proračun, materiale, ki so predvideni za gradnjo, in še in še.
Spreten pri risanju
Mora biti spreten pri risanju z roko. Oblikovalske veščine so le prednost. Je kot nekakšen umetnik, ki z določenimi potezami ustvarja arhitekturo. Seveda pa je poučen tudi o uporabi raznih računalniških programov (na primer: AutoCAD in AutoDesk 3ds Max).
Ob prvi oviri ne sme obupati
Vedno pa ne gre vse po načrtih, vendar ob prvi oviri ne sme obupati ali zagnati panike. Poiskati mora rešitev, da uspešno izpelje svoj načrt zgradbe. Pri tem so mu v pomoč strokovno znanje, novodobna tehnologija, predpisi ... in seveda tudi skupina sodelavcev.
Znati mora predvidevati
Večina arhitektov se bo strinjala, da je treba znati tudi predvidevati, kako dolgo bo trajal projekt, kakšne okoliščine se mu obetajo, na kakšne izzive lahko naleti pri tem ipd.
Timski igralec
Pri določenih projektih sodeluje velika skupina ljudi, zato jim mora znati prisluhniti. Tudi sam mora razumljivo sodelovati pri vseh debatah.
Organiziranost
Ključno je to, da je organiziran, da se drži zastavljenih rokov in se pravočasno loti risanja načrta.
Avtor: N. K.