Televizija je eden najpomembnejših izumov 20. stoletja. Spremenila je način, kako dojemamo svet, kako se učimo, zabavamo in povezujemo. Ali ste vedeli, da so prve televizije prikazovale zgolj premikajoče se sence? Da je bil prvi TV prenos videti kot meglen obris obrazov? In da so otroci včasih sedeli pred ekranom, velikim kot knjiga, ki je oddajal podobe v sivih tonih?
Skupaj z RTV Slovenija v Minicityju otrokom odkrivamo, kako se je televizija rodila, kako se je razvijala – in kako danes skupaj ustvarjamo vsebine prihodnosti.
Kratka zgodovina televizije – pot od ideje do zaslona
Že v 19. stoletju so znanstveniki sanjali o napravi, ki bi prenesla slike na daljavo. Tehnologija je najprej omogočila prenos zvoka (radio), nato pa so se začeli poskusi z mehanskim prenosom slike.
- Leta 1925 je škotski izumitelj John Logie Baird prvič prikazal premikajoče se slike na zaslonu – to je bil začetek televizije.
- Prvi posnetki so bili črno-beli, megleni, slika pa je nastajala z vrtečimi se diski.
- Kasneje je razvoj elektronske televizije omogočil boljšo sliko – zaslužen za to je bil Vladimir Zworykin, ki je razvil prvo katodno cev (CRT).
Televizija v domovih: nov član družine
Po drugi svetovni vojni je televizija začela vstopati v domove – najprej v ZDA in zahodni Evropi, nato tudi pri nas. Prvi televizorji so bili dragoceni predmeti, pogosto postavljeni na osrednje mesto v dnevni sobi.
- Prve oddaje so bile informativne, kulturne in izobraževalne.
- Programi so bili kratki, običajno nekaj ur na dan.
- Črno-bela slika je bila standard do 70. let 20. stoletja.
V Sloveniji je bil prelomni trenutek 28. november 1958, ko je RTV Ljubljana (današnja RTV Slovenija) začela redno oddajati televizijski program.
RTV Slovenija – od pionirja do sodobnega ustvarjalca
RTV Slovenija je osrednja javna radiotelevizija, ki že več kot 65 let skrbi za informiranost, kulturo, izobraževanje in zabavo državljanov.
Nekaj zgodovinskih mejnikov:
- 1958 – začetek rednega televizijskega programa.
- 1968 – začetek barvnega oddajanja.
- 1991 – pokrivanje osamosvojitve z zgodovinskimi prenosi v živo.
- Danes – RTV ima več programov: TV SLO 1, TV SLO 2, TV SLO 3, MMC (splet), Val 202, Radio Prvi, Ars in številne regijske postaje.
RTV ni le televizija – je večpredstavni javni servis, ki ustvarja vsebine za vse starosti in interese. Z raziskovalnimi oddajami, izobraževalnimi vsebinami za otroke, dokumentarci, risankami in poročili povezuje preteklost, sedanjost in prihodnost.
Kako deluje televizija danes?
Danes večina ljudi televizije ne gleda več le na televizorjih. Vsebine spremljamo na računalnikih, tablicah, telefonih – kadar želimo in kjer koli smo.
Od analogne do digitalne televizije:
S prehodom na digitalni signal (v Sloveniji od 2010) se je izboljšala kakovost slike in zvoka. Na voljo je več programov, več jezikovnih možnosti, podnapisov in dostopnosti. T. i. pametni televizorji so povezani z internetom in omogočajo ogled oddaj za nazaj (npr. RTV 365), risank na zahtevo, brskanje po arhivu in interaktivne vsebine.
Otroci in televizija danes – gledalci in ustvarjalci
Otroci so danes več kot le gledalci – so aktivni soustvarjalci medijskih vsebin. V RTV hiški v Minicityju otroci lahko:
- stopijo pred kamero in se preizkusijo kot napovedovalci vremena ali poročevalci,
- spoznajo, kako delujejo kamera, mikrofon, zelena ozadja (green screen),
- sodelujejo v igri vlog kot voditelji otroške oddaje,
- razumejo, kako pomembni so resnični podatki, preverjanje in odgovorno poročanje.
V sodelovanju z RTV Slovenija otrokom približujemo medijski svet skozi igro – a tudi z razumevanjem in spoštovanjem vloge medijev v družbi.