Včasih je mamljivo prižgati risanko, da v miru skuhaš kosilo. Če je to bližnjica, ki jo uberemo kdaj pa kdaj, s tem ni nič narobe. A pomembno je, da otroci ne začnejo povezovati zaslonov z edino obliko zabave.

Tehnologija kot orodje, ne kot varuška

Namesto pasivne rabe (npr. brezciljno gledanje YouTuba), izberite aktivno uporabo: skupaj poiščita otrokom primerne vsebine, ki spodbujajo razmišljanje, gibanje ali ustvarjanje. Pomembno je, da se dogovorite o času, ki ga otrok lahko preživi pred ekrani. Vedno jim razložite tudi zakaj jih omejite, s tem jih učite samokontrole. Priporočilo je, da otroci do 2. leta nimajo stika z ekrani, otroci od 2. do 5. leta preživijo pred ekrani MANJ kot 1h, v prvi triadi osnovne šole pa do največ 1h na dan. In zelo pomembno - bodite ob otroku in komentirajte vsebino. S tem se zasloni spremenijo v priložnost za pogovor.

Učenje skozi igro – tudi v digitalnem svetu

Otroci se največ naučijo skozi izkušnje. Če jim le "poveš", kaj je internet, si bodo komaj kaj zapomnili. Če pa lahko telefonirajo iz prave "centrale", povezujejo kable in poslušajo "klic iz vesolja", je to čarovnija, ki ostane.

V Minicityjevem telekomunikacijskem kotičku, ki ga je oblikoval Telemach, otroci vstopijo v svet tehnologije tako, da jo ustvarjajo sami: postavijo svojo povezavo med napravami, razmišljajo, kako pride signal do drugega mesta, spoznajo kakšni so bili telefoni včasih, kako potuje slika prek interneta in spoznajo poklice povezane s tem (skrbnik za omrežje, tehnik, prodajalec, …).

Ne pozabite na gibanje in domišljijo

Digitalni svet je zabaven – a telo in domišljija potrebujeta svoje. Gibanje ni le "kurjenje energije", temveč pogoj za razvoj možganov in samostojnosti. Po daljšem sedenju ob zaslonu je odlično, če otrok teče, skače, raziskuje, gradi, sestavlja ali se igra igro vlog.

Vzor je najmočnejše orodje

Otroci ne delajo tega, kar jim rečemo – ampak tega, kar mi delamo. Če rečemo “odloži telefon”, medtem ko mi sami »skrolamo« po telefonu, sporočilo ne doseže cilja. Pomembno je, da tudi mi odrasli postavimo meje tehnologiji – ne le otrokom. To ne pomeni, da ne smemo biti na telefonu – pomeni le, da smo z otrokom, ko smo z otrokom. Priporočamo, da doma vzpostavite mesta, kjer nikoli nimate pred seboj ekranov, npr. za jedilno mizo, v kopalnici, postelji;

Foto: freepik.com