Skoraj 100 otrok iz različnih slovenskih osnovnih šol se je zbralo v Ljubljani, kjer so v okviru natečaja Mali varuh obale in voda spoznavali pomen trajnosti in ohranjanja naših voda. Raziskovali so morski svet, se preizkusili na simulaciji pobiranja odpadkov na morju s supi in analizirali odpadke iz morja ter prepoznali mikroplastiko, ki predstavlja pomemben izziv za prihodnost naših voda. Akcija je del pobude Skupaj za našo obalo, ki jo blagovna znamka Rio Mare organizira v sodelovanju z društvom Naredi nekaj za naravo in Minicity Ljubljana.




Skrb za čiste oceane in morja še nikoli ni bila pomembnejša. Mediteran, kamor spada tudi Jadransko morje, se segreva kar 20 % hitreje od svetovnega povprečja, kar močno vpliva na biotsko raznovrstnost morskih ekosistemov. Jadransko morje sodi med najbolj ogrožena morja v Evropi, k čemur prispevajo podnebne spremembe, prekomeren ribolov, pomorski promet, turizem in onesnaževanje s kopnega. Kar 95 % vseh odpadkov v Jadranu predstavlja plastika.

Na delavnici so otroci spoznali ključne izzive, s katerimi se soočamo pri ohranjanju čistega morja, ter rešitve, ki jih lahko vsakdo implementira po svojih močeh.


Otroci so tako na različnih tematskih postajah skozi igro in izkustveno učenje spoznavali varovanje vodnega okolja. Skupaj z društvom Naredi nekaj za naravo so analizirali odpadke iz vodnega okolja, iz prve roke spoznali izzive, ki jih v naših vodah povzroča mikroplastika, in se preizkusili v simulaciji pobiranja odpadkov na morju s supi. “V društvu Naredi nekaj za naravo smo zavezani k trajnostni viziji, zato z veseljem podpiramo akcije kot jih ustvarja Rio Mare v sklopu svoje dolgoletne kampanje Skupaj za našo obalo. Verjamemo, da je ozaveščanje otrok ključni korak k ustvarjanju bolj trajnostne družbe, kjer vsak posameznik razume svojo vlogo pri varovanju narave,” je ob tej priložnosti povedal Miha Vivoda, predsednik društva Naredi nekaj za naravo.



Otroci so raziskovanje morskega sveta nadaljevali v igralnem kotičku Ocean in skupaj z Anžetom Novakom — Wortexom ustvarjali pisano malico z izdelki Rio Mare, ki 100 % svoje tunine pridobiva iz trajnostnih virov, skladnih s certifikatom MSC ali vključenih v programe FIP za izboljšanje ribolova. Dodatno so uživali v drugih zabavnih vsebinah, ki jih je pripravil Minicity Ljubljana.




“Trajnost, skrb za okolje in prihodnost naših generacij niso le vrednote, temveč nujna smer, v katero moramo kot družba usmeriti svoja dejanja. Blagovna znamka Rio Mare se teh vrednot zaveda in jih aktivno vključuje v svoje pobude, kot je projekt Skupaj za našo obalo, ki že več let spodbuja odgovorno ravnanje z okoljem, še posebej med najmlajšimi. Ta je nastal v sozvočju globalne kampanje Skupaj za oceane (več v videu), ki jo podpira tudi mednarodna organizacija World Wildlife Fund — WWF,” pove Sanja Markočič, vodja blagovne znamke Rio Mare za Slovenijo.



Dogodek je predstavljal uvod v vsakoletno čistilno akcijo ob Svetovnem dnevu oceanov, ki bo letos potekala v nedeljo, 8. junija 2025 na koprskem priobalnem pasu. Rio Mare v sodelovanju z Mestno občino Koper in društvom Naredi nekaj za naravo, vabi vse posameznike, družine, društva in podjetja, da se nam pridružijo pri prizadevanju za čistejšo in bolj zdravo obalo.

Le s skupnimi močmi lahko zagotovimo, da bo naš morski in obalni svet ostal čist in živ tudi za prihodnje generacije.

O RIO MARE
Blagovno znamko Rio Mare upravlja Bolton Food, prehrambena poslovna enota družbe Bolton Group. Poslanstvo Rio Mare je od nekdaj iskanje odličnosti na vseh ravneh: pri izbiri surovin, strogemu preverjanju kakovosti vzdolž celotne dobavne verige in prek nenehnega komuniciranja s končnim potrošnikom na jasen, pregleden in učinkovit način. Rio Mare nadaljuje z inovacijami in tako svojo ponudbo prilagaja povpraševanju na trgu ter širi ponudbo okusnih, zdravih in enostavno uporabnih izdelkov. Od leta 2011 Rio Mare svojo zavezanost trajnostnemu razvoju spodbuja in sporoča s sprejemanjem trajnostnih ribolovnih praks in spoštovanjem človekovih pravic vzdolž svoje celotne dobavne verige, s čimer želi izboljšati zdravje oceanov. Leta 2019 je blagovna znamka vstopila v partnerstvo z mednarodno organizacijo World Wildlife Fund (WWF) in lansirala iniciativo Skupaj za oceane, ki spodbuja razvoj odgovorne ribolovne industrije, usmerjene k doseganju globalnih trajnostnih ciljev. Leta 2025 je Rio Mare dosegel pomemben mejnik: 100 % tunine pridobiva iz trajnostnih virov, skladnih s certifikatom MSC ali vključenih v programe FIP za izboljšanje ribolova.
Za več informacij obiščite: qualitaresponsabile.riomare.it/en