Center arhitekture Slovenija je arhitekturnemu biroju Studio LIST podelil posebno priznanje natečaja Zlata kocka 2023, in sicer za arhitekturno hišo v kreativnem otroškem mestu Minicity Ljubljana. 

 

Otroci gradijo svet v malem

 

V kreativnem otroškem mestu Minicity ob podpori partnerja Studio LIST domuje arhitekturna hiša. V tej edinstveni igralni enoti otroci, stari od dve do 14 let, spoznavajo delo krajinskega in stavbenega arhitekta ter notranjega oblikovalca. Aktivnosti potekajo pod vodstvom animatorjev v sproščujočem okolju, pri čemer se otroci učijo samostojnosti, razlikovanja, burijo domišljijo, so spodbujeni k razmišljanju in pomnenju novih informacij, logično sklepajo, krepijo fino motoriko in osvajajo nove spretnosti.

 

Sanja Prosen Filej,  vodja vsebinskega marketinga v Studiu LIST, je razložila, zakaj je arhitekturna hiša v Minicityju tako posebna. ''V prvi vrsti zagotovo zato, ker je povsem črno bela. Mi sicer pravimo, da naša arhitekturna sobica ni črno-bela, ampak bela s črno črto. Želeli smo, da s svojo drugačnostjo pritegne pozornost otrok in odraslih, ki obiščejo kreativno mesto. V sobico otroke pospremi naša maskota, Listko Arhitekt. Vodi jih skozi različne zabavne aktivnosti, ki se skrivajo v prostoru. Otroci se preizkušajo v gradnji konstrukcij iz lesenih kock, opremljanju prostorov z mini pohištvom, ustvarjanju in opazovanju mesta luči …'' Pripomnila je, da otroci iz lesenih kock sestavljajo različne konstrukcije, gradijo mostove in poustvarjajo svetovno znane arhitekturne zgradbe. ''Na skic papir rišejo mesto, ki ga postavijo v omaro okoli lučke in skozi luknjico opazujejo mesto luči. Prek risanja, barvanja in dopolnjevanja načrtov spoznavajo pojem tloris. Z lesenim mini pohištvom, ki se skriva v hiški, opremljajo različne prostore in se tako preizkušajo v vlogi notranjih oblikovalcev. Na črne ploščice s krednim flomastrom rišejo hiše, mostove, drevesa, ceste, železnice … in jih pritrjujejo na steno. Tako v sobici gradijo svet v malem.''

 

Kako so nastale prve črte na stenah arhitekturne hiše, pa si poglejte na povezavi.

Posebno priznanje Zlata kocka 2023 za projekt arhitekturne hiše

 

Nagrade in priznanja Zlata kocka 2023 podeljuje Center arhitekture Slovenija. Cilj razpisanega natečaja in nagrad je priznati, spodbujati in podpirati posameznike ter organizacije, ki polagajo temelje arhitekturne kulture ter pomagajo otrokom in mladim od vrtca do vključno 18. leta razumeti arhitekturno zasnovo in procese, ki oblikujejo naše okolje.

 

Na natečaj Zlata kocka 2023 se je prijavil tudi Studio LIST, in sicer ravno s projektom arhitekturne hiše v kreativnem otroškem mestu Minicity Ljubljana. ''Posebno priznanje Zlata kocka 2023 pomeni potrditev, da smo ustvarili koristen in atraktiven projekt, ki otrokom na igriv način približuje poklic arhitekta in grajeni prostor nasploh. Različne ustvarjalne aktivnosti v hiški jim pomagajo razumeti, da smo ljudje tisti, ki oblikujemo prostor okoli nas, a hkrati tudi prostor oblikuje in vpliva na nas,'' je dejala Sanja Prosen Filej. Verjamejo, da njihov projekt spodbuja mlade, da razmišljajo o arhitekturi in grajenem prostoru, hkrati pa pripomore k spoznavanju poklica arhitekta. Zato so veseli, da so njihov doprinos prepoznali tudi v Centru arhitekture.

 

Jasna Žaler Culiberg, direktorica razvoja poslovanja in prodaje ter sustanoviteljica Minicityja, je ob tej priložnosti povedala: ''Izredno smo veseli, da je arhitekturni biro Studio LIST prejel cenjeno priznanje Zlata kocka 2023. Vsem zasnovalcem in uresničevalcem arhitekturne hiše v kreativnem otroškem mestu Minicity čestitam iz srca za nadvse izvirno idejo, s katero lahko naši mali obiskovalci postanejo to, kar si želijo. Preizkusijo se v vlogi odraslih in postanejo mali arhitekti. Navdušeni smo, ker je Studio LIST v Minicityju prepoznal partnerja, s katerim lahko skozi didaktično igro mladim podajamo znanje na praktičen način, in sicer na podlagi pestre palete zabavnih, obenem pa poučnih aktivnosti. Skupaj z roko v roki tako izobražujemo generacije in generacije otrok na povsem inovativen način, s čimer vsak dan omogočamo pridobivanje izkušenj in ustvarjanje spominov na najvišjem nivoju.''

Avtor: N. K.