V ponedeljek se začenja Evropski teden mobilnosti (ETM), ki vsako leto poteka od 16. do 22. septembra in se zaključi z »Dnevom brez avtomobila«. Spodbuja spremembo vedenja v smeri aktivne trajnostne mobilnosti, popularizacije javnega prevoza ter drugih pametnih in čistih mobilnostnih rešitev. Tematika letošnje že 23. izvedbe ETM je »Udoben javni prostor - za vse«. Pobudi se vsako leto pridružuje tudi Agencija za varnost prometa, ki istočasno z nacionalno preventivno akcijo Starejši udeleženci v prometu in številnimi dogodki v ospredje postavlja varnost ranljivih udeležencev v prometu, s poudarkom na starejših osebah. V četrtek, 19. septembra, skupaj z Evropskim svetom za varnost prometa - ETSC pripravljajo mednarodno konferenco oziroma PIN pogovor, ki bo namenjen ravno tej tematiki - izboljšanju varnosti ranljivih udeležencev v cestnem prometu.
V zadnjih dveh letih se je število ranljivih udeležencev, udeleženih v prometnih nesrečah, povečalo za petino glede na povprečje 2014–2021. Med ranljive udeležence v prometu spadajo: pešci, kolesarji, vozniki e-skiroja, vozniki električnega kolesa, vozniki mopeda in motornega kolesa. Analize kažejo, da se v zadnjih 10 letih število umrlih ranljivih udeležencev v prometu zmanjšuje, število hudo telesno poškodovanih pa se rahlo povečuje. Med umrlimi udeleženci v prometu jih je v 10-letnem obdobju (2014–2023) 27,6 % iz ranljivejših skupin, med hudo telesno poškodovanimi pa kar 62,9 %. Med umrlimi ranljivimi udeleženci jih je v tem obdobju kar 51,8 % starih 65 ali več let. Med hudo telesno poškodovanimi je ta delež še višji, in sicer kar 68 %. Tudi delež povzročiteljev prometnih nesreč, starejših od 65 let, je v porastu. Med vzroki izstopajo pri voznikih osebnih avtomobilov neupoštevanje pravil o prednosti, nepravilna stran ali smer vožnje ter neprilagojena hitrost; pri kolesarjih je to neprilagojena hitrost, sledita nepravilna stran ali smer vožnje ter neupoštevanje pravil o prednosti; pri voznikih motornega kolesa, e-skiroja ter električnega kolesa pa ponovno prevladuje neprilagojena hitrost. V večini razvitih držav, vključno z državami EU, se pričakovana življenjska doba podaljšuje, zato se podaljšuje tudi število imetnikov veljavnih vozniških dovoljenj, starih 65 let in več. V letu 2023 je bilo tako v Sloveniji že dvakrat več voznikov osebnih avtomobilov, starejših od 80 let, kot v letu 2014. Žal ne moremo mimo dejstva, da so vozniki v starejši skupini (več kot 80 let) povzročitelji največ prometnih nesreč, takoj za mladimi vozniki, glede na število imetnikov vozniških dovoljenj. Res pa je, da so starejši številčnejša demografska skupina, kar rezultate spet postavlja v drugačno luč. Raziskave o učinkih starosti na sposobnosti, pomembne za varno vožnjo, nedvomno kažejo na upad senzoričnih, kognitivnih in fizičnih sposobnosti z naraščajočo starostjo.
Vsi ti podatki kažejo, da bodo pristojne institucije morale nameniti še več pozornosti starejšim udeležencem v prometu. Da bi se starejši vozniki in voznice na naših cestah čim dlje počutili varne in da bi čim dlje ostali mobilni, Agencija za varnost prometa (AVP) v sodelovanju z lokalnimi organizacijami vse leto izvaja projekt varne mobilnosti »Sožitje za večjo varnost v cestnem prometu«, ki vključuje osvežitve znanj s področja prometnih predpisov, novosti in najpogostejših tveganj v prometu. V devetih letih se je brezplačnih delavnic udeležilo več kot 6 tisoč starejših voznikov, starih v povprečju 70 let, ki vselej kažejo navdušenje nad osveženimi znanji in veščinami. Izvedba projekta prispeva k izboljšanju prometne varnosti starejših voznikov in voznic ter k njihovi večji osredotočenosti na cestah.
Odgovornost vseh ostalih voznikov pa je, da so pozorni na najranljivejše udeležence, zato AVP poziva k strpnosti vseh udeležencev v prometu. Agencija bo v času ETM in nacionalne preventivne akcije Starejši udeleženci v prometu z aktivnostmi po vsej Sloveniji sodelovala na številnih dogodkih, s katerimi ozavešča o večji prometni varnosti.

Koledar aktivnosti AVP v Evropskem tednu mobilnosti in NPA Starejši udeleženci v prometu

Ponedeljek, 16. 9. 2024
Začetek Evropskega tedna mobilnosti in Nacionalne preventivne akcije Starejši udeleženci v prometu

Torek, 17. 9. 2024
Glavni dogodek ob začetku 23. ETM, Severni mestni park ob Železni cesti, Ljubljana, 9.00–13.00
V sodelovanju s Svetom za preventivo MOL in Četrtno skupnostjo Bežigrad bo potekal program za osnovnošolske otroke na temo varnosti v prometu. AVP sodeluje z napravami za preventivo in vzgojo v cestnem prometu. Obiskovalci lahko vstopijo v šotor Vidko, v katerem na jasen in preprost način preverijo uporabo odsevnih teles v temačnem okolju; prek »glave kolesarja« spoznajo, zakaj je pomembna zaščitna čelada,  z »naletno tehtnico« pa se jim praktično prikaže teža glave in telesa ob naletu v prometni nesreči ob različnih hitrostih. Otroke bo pozdravila maskota Pasavček. Sodelujejo med drugim tudi gasilci iz Gasilske brigade Ljubljana, reševalci, policisti in mestni redarji; nastopili bodo Čuki in Ribič Pepe. Pozdravni nagovori ob 10.00: Dejan Crnek, podžupan MOL, mag. Simona Felser, direktorica Javne agencije RS za varnost prometa, mag. Marta Novak, Zavod RS za šolstvo.
Rezervna lokacija v primeru dežja: Gospodarsko razstavišče.
Projekt Sožitje, Društvo upokojencev Javornik Koroška Bela, Pot Otmarja Novaka 7, 4270 Jesenice, 9.30–12.30.

Sreda 18. 9. 2024, dan brez smrtnih žrtev in dan poostrenega nadzora Policije na AC
ETM v organizaciji SPV Mestne občine Maribor, Trg Leona Štuklja, Maribor, 9.00–13.00
AVP bo mimoidoče ozaveščala s pomočjo preventivnih naprav, kot so glava kolesarja in naletne tehtnice.
Promocija poklica voznik/voznica v cestnem prometu, MOS Celje, Celjski sejem, 9.00–18.00
Od 18. do 20. septembra bo AVP prisotna na Mednarodnem obrtnem sejmu v Celju, kjer bo v okviru Obrtno-podjetniške zbornice - Sekcije za promet, posredovala preventivne vsebine v okviru promocije poklica voznik/voznica v cestnem prometu. Pričakujejo več kot tisoč devetošolcev.


Projekt Sožitje, Kulturni dom Dobrna, Dobrna 1a, Dobrna, 9.30–12.30.
Roadpolovi dnevi prometne varnosti - potekajo istočasno z Evropskim tednom mobilnosti, vse članice evropskega združenja prometnih policij Roadpol bodo namenile posebno pozornost odgovornemu ravnanju v prometu. Slovenski policisti bodo pozorni predvsem na nevarno vožnjo, ki vključuje tudi prekoračitve hitrosti in vožnje na prekratki varnostni razdalji. V sredo, 18. septembra, pa bo potekal celodneven poostren nadzor na avtocestah in hitrih cestah, ko bodo policisti iz več nadvozov avtocest kontrolirali voznike, 18. september je namreč letos označen kot dan brez smrtnih žrtev prometnih nesreč, ko si bomo vse države članice Roadpola prizadevale, da omenjenega dne nihče ne bi izgubil življenja na cesti. Tako kot pretekla leta je tudi letos namen kampanje ozaveščanje, da lahko vsak posameznik že z majhnimi spremembami vedenja v prometu pomembno pripomore k izboljšanju prometne varnosti in morda reši tudi kakšno življenje, so še opozorili v Policiji.

Četrtek, 19. 9. 2024
Mednarodna konferenca Izboljšanje varnosti ranljivih udeležencev v prometu, v organizaciji AVP skupaj z Evropskim svetom za varnost prometa (ETSC), Izpitni center Ljubljana, Cesta dveh cesarjev 176, 1000 Ljubljana, 9.00–13.00. Priznani govorci iz Slovenije in tujine bodo predstavili trenutno situacijo in ukrepe za povečanje varnosti ranljivih udeležencev v prometu. Udeležba je brezplačna, potrebna je predhodna prijava. Več informacij in prijave  
Promocija poklica voznik/voznica v cestnem prometu, MOS Celje, Celjski sejem, 9.00–18.00
Projekt Sožitje, Varovana stanovanja, Pod bukvami 3,5,7 in 9, Ljubljana, 9.30–12.30.

Petek, 20. 9. 2024
Promocija poklica voznik/voznica v cestnem prometu, MOS Celje, Celjski sejem, 9.00–18.00
Nedelja, 22. 9.2024, zaključek ETM in dan brez avtomobila
Zaključek 23. ETM v ZOO Ljubljana, 10.00–13.00
Agencija za varnost prometa bo ponovno sodelovala v ZOO Ljubljana na zaključnem dogodku ETM, kjer bodo skupaj z SPV MOL poskrbeli za vrsto preventivnih vsebin. Otroke bo obiskal Pasavček, obiskovalci pa bodo lahko preizkusili šotor Vidko, ki nagovarja k obveznemu nošenju odsevnih teles, zlasti v prihajajočem obdobju, ko se dnevi krajšajo.

Poziv obiskovalcem: V Evropskem tednu mobilnosti, še posebej pa na dan brez avtomobila, za prihod na dogodek izberite trajnostno obliko mobilnosti.
Opomba: V programih, ki se izvajajo na prostem, lahko pride do sprememb zaradi napovedanih slabih vremenskih razmer. Spremljajte tudi obvestila organizatorjev na njihovih spletnih straneh in kanalih.

Agencija je pripravila vrsto nasvetov in priporočil za varno uporabo e-skirojev.
Kako naj za svojo varnost poskrbijo pešci in kako naj nanje pazijo vozniki?
Kolesarjenje je v vzponu, zato nasveti za varno vožnjo ne bodo odveč.