V dneh, ki sledijo nas čaka ogromno opravkov in aktivnosti. Od zaključka šolskega leta, udeležbo na različnih dogodkih, do vrtnarjenja, pospravljanja in pakiranja pred dopustom ter sedenja v razgretih avtomobilih, medtem ko smo obtičali nekje v koloni. Vse te aktivnosti zelo obremenijo telo, kar se pozna tako, da so mišice napete, utrujene in v stresu. Masaža je v takih dneh nekaj s čimer lahko poskrbimo zase, za regeneracijo in celostno sprostitev.
Samomasaža – enostavna in učinkovita
Masaža ni le oblika razvajanja, ampak ima tudi številne dokazane pozitivne učinke na telo in um. Če samomasažo vključimo v vsakodnevno rutino, bomo čez nekaj tednov verjetno že opazili boljše počutje, več sproščenosti in celo boljši spanec. Za osnovno samomasažo potrebujemo zgolj lastne roke, po želji tudi masažni valjček, žogico in masažni gel.
Eden najpomembnejših učinkov masaže je izboljšanje krvnega obtoka in limfne drenaže. Povečana prekrvavitev spodbuja oskrbo celic s hranili ter odstranjevanje presnovnih odpadkov, kar prispeva k boljši telesni pripravljenosti. Poleg tega masaža dokazano zmanjšuje raven stresnega hormona kortizola. Ena izmed raziskav je pokazala, da se po masaži raven kortizola zmanjša za približno 31 %, kar pomembno prispeva k zmanjševanju stresa in notranjega nemira.
Masaža hkrati spodbuja tudi povečano izločanje serotonina in dopamina – hormonov, povezanih z občutkom sreče, zadovoljstva in splošnega dobrega razpoloženja. Tako lahko masaža pomaga pri lajšanju občutkov otožnosti, napetosti in celo blagih oblik melanholije. Pomemben vpliv ima tudi na dihalni sistem, saj sprošča mišice prsnega koša, ramen in vratu ter s tem omogoča globlje in bolj ritmično dihanje, kar dodatno krepi občutek sproščenosti in izboljšuje oksigenacijo telesa.
Samomasaža je lahko preprost večerni ritual. Začnemo z ustvarjanjem mirnega prostora, kjer se lahko udobno sprostimo. Priporočljivo je uporabiti kakovosten masažni gel Izberemo lahko takšen, ki imajo grelni učinek ali pa učinek hlajenja. Masiramo z gibi, ki sledijo toku limfne tekočine – torej proti limfnim vozlom, ki so pod pazduho, v dimljah in na vratu. Posebej blagodejno je masiranje ramen in vratu s krožnimi gibi, saj ta del telesa pogosto trpi zaradi napetosti in nepravilne drže. Enako pomembna je masaža nog in stopal, kjer se skriva veliko živčnih končičev, povezanih z drugimi deli telesa. Med masažo je koristno izvajati tudi globoko dihanje, kar še dodatno pomaga pri sproščanju.
Da bo masaža še učinkovitejša
Priporočajo tudi dodatne korake: poskrbite za hidracijo, saj masaža pospeši delovanje limfnega sistema in voda pomaga pri izločanju toksinov. Lahko si pomagate tudi z eteričnimi olji, ki jih vsebujejo že nekateri masažni geli ali jih uporabite v prostoru za aromaterapijo. Topli obkladki pred masažo pa še dodatno sprostijo mišice in povečajo učinek masaže.
Namig za dolge v vožnje v avtomobilu
Če se odpravljate na dolgo pot, kjer lahko obstanete v daljši koloni, priporočamo, da imate v avtu vedno s seboj Favnovo eterično olje sivke in rožmarina. Sivka vas bo pomirila, prispevala k manjši napetosti in stresu, rožmarin pa deluje stimulativno in omogoča boljšo koncentracijo ter budnost. Nekaj kapljic olja nakapajte na robček in pustite, da vam odišavi prevozno sredstvo.
Vabljeni tudi v Miniciyjevo Eterično hiško, kjer bomo postali pravi aromaterapevti in si izdelali pravi nosni inhalator.
Srečno v poletje!
Foto: freepik.com