Podatki najnovejše raziskave Masterindex razkrivajo, da bi skoraj dve tretjini Slovencev za plačilo avtobusne vozovnice uporabilo plačilno kartico. Ta podatek govori v prid procesu implementacije nove storitve plačevanja javnega potniškega prometa s plačilnimi karticami Mastercard, ki jo je globalni tehnološki velikan v Ljubljani napovedal v partnerstvu z Margento R&D d.o.o., Ljubljanskim potniškim prometom (LPP) in Novo Ljubljansko banko (NLB). V Ljubljani bo na mestnih avtobusih v kratkem možno plačevanje s plačilnimi karticami.

Slovenska prestolnica se z uvedbo nove storitve tako postavlja ob bok številnim svetovnim mestom, ki svojim prebivalcem nudijo učinkovit in cenovno dostopen javni potniški promet. Ta predstavlja enega najpomembnejših vidikov trajnostne mobilnosti, hkrati pa velja za enega najboljših načinov dnevnega transporta. Raziskava Masterindex je pokazala, da je 30 % sodelujočih že uporabilo storitve Ljubljanskega potniškega prometa, pri čemer jih večina prihaja iz Osrednjeslovenske regije, nekaj pa je tudi dnevnih potnikov iz Zasavja, Gorenjske in Savinjske. Med njimi je skoraj tretjina vseh rednih uporabnikov, 60 % pa ga uporablja vsaj enkrat mesečno. Enostavna uporaba in dostopnost rešitve razširja krog uporabnikov.


V prid naklonjenosti novim plačilnim rešitvam, ki presegajo tradicionalne in upoštevajo dinamične zahteve urbanega načina življenja, priča podatek, da bi kar 64,5 % sodelujočih avtobusno vozovnico plačalo s plačilno kartico, če bi bila ta možnost na voljo. Več kot 60 % vprašanim bi to izboljšalo celotno uporabniško izkušnjo, delež pa se med manj rednimi uporabniki še poveča (70 %).

Nova tehnološka rešitev razširja možnosti uporabe mestnega potniškega prometa in jo bistveno olajša za določen krog uporabnikov, kot so denimo turisti in občasni uporabniki. To potrjujejo tudi podatki Masterindexa, ki kot ključni dejavnik v prid plačilu s plačilno kartico izpostavljajo enostavnost in hitrost plačila. Ta je pomemben za 46,2 % sodelujočih, več kot 20 % pa bi prepričalo tudi dejstvo, da ne bi bilo potrebe po nakupu posebne vozovnice. Omenjeno nakazuje na morebitno porast uporabe LPP-ja po uvedbi nove plačilne rešitve.





»Veseli nas, da izsledki raziskave Masterindex podpirajo našo predanost inovacijam in digitalni preobrazbi, s katero želimo oblikovati novo vizijo javnega prevoza. Že pred samim pričetkom delovanja storitve četrtina vprašanih ve, da bo plačilo vozovnic kmalu mogoče tudi z Mastercard plačilno kartico, kar kaže, da smo storili korak v pravo smer. Nova plačilna rešitev upošteva dinamične zahteve urbanega življenja in potrebe uporabnikov, globalne izkušnje njene implementacije pa kažejo odlične rezultate. Prepričani smo, da v Ljubljani ne bo nič drugače,« je poudaril Luka Gabrovšek, poslovni direktor pri Mastercard Slovenija.