10:00 - 20:00 (0)

info@minicity.si

+386 41 377 366

Zaradi epidemije koronavirusa so se marca zaprla tudi vrata knjižnic, zato si bralci niso mogli izposoditi knjig in vrniti že izposojenih, a kultura branja se je v teh časih še okrepila. Mnogi starši so še naprej brali najmlajšim družinskim članom pravljice iz domače knjižnice in tako kakovostno preživljali skupen čas doma, vsi željni čtiva pa so posegali po brezplačnih dostopih do knjig, revij in izobraževalne literature prek spleta, in sicer v slovenskih digitalnih knjižnicah. O tem, kako poteka spremenjeno poslovanje Mestne knjižnice Ljubljana od začetka maja ob upoštevanju vseh varnostnih ukrepov za preprečitev širjenja koronavirusa, smo se pogovarjali z gospo Eriko Žitko iz Mestne knjižnice Ljubljana. Izvedeli smo tudi, kakšne knjige se skrivajo v paketih Maček v žaklju in kako priljubljena sta Biblos in PressReader.

Enote Mestne knjižnice Ljubljana se postopoma odpirajo, vendar s spremenjenim načinom poslovanja. Kako si lahko izposodimo knjige?

»Veseli nas, da smo se po skoraj dveh mesecih vrnili na delo v knjižnico, predvsem pa smo veseli naših članov, ki so odprtje knjižnic že težko čakali. Knjižnice so sicer res odprte, vendar ob obisku veljajo enaki pogoji kot za ostale javne prostore – potrebno je upoštevati vse varnostne ukrepe, kot so nošnja zaščitne maske, razkuževanje rok in primerna varnostna razdalja med posamezniki. Člane pred obiskom knjižnice spodbujamo k temu, da si knjige predhodno naročijo v spletnem katalogu Cobiss ali po telefonu in jih nato v knjižnici prevzamejo; s tem namreč preprečujemo, da bi knjižnice obiskovali prepogosto. V knjižnici tudi ni možno osebno izbiranje gradiva na polici, prav tako so zaprte čitalnice ter vsi ostali prostori za obiskovalce, kot so dvorane, prostori za učenje in podobno.«

Ko gradivo naročimo v katalogu Cobiss ali po telefonu v določeni knjižnici, kdaj ga lahko pridemo iskat in ali smo pri tem v fizičnem kontaktu s knjižničarjem, tako kot smo bili navajeni?

»Ko je gradivo pripravljeno, člane o tem obvestimo po e-pošti ali s telefonskim klicem. Najkasneje v dveh dneh od prejetega sporočila ga prevzamejo pri knjižničarju v izbrani knjižnici. Naročijo lahko do pet kosov gradiva hkrati.«

Kako in do kdaj lahko vrnemo že izposojeno gradivo ter ali se zaračunava zamudnina? Če samo oddamo knjige, kako vemo, da so bile zabeležene med vrnjene?

»Gradivo, ki je bilo izposojeno pred zaprtjem knjižnic, lahko člani vrnejo do 30. maja brez plačila zamudnine. Knjige, ki se vrnejo, morajo za sedem dni v karanteno. V tem času ostajajo še vedno zabeležene na njihovih uporabniških računih, kar je lahko zanje neprijetno, vendar pa je treba razumeti, da naši zaposleni z gradivom v tem času ne smejo rokovati. Da je bilo gradivo vrnjeno, lahko člani preverijo šele deseti dan po vračilu. Naši zaposleni se trudijo, da vse poteka brez težav in da je napak pri vračilu čim manj.«

Kako so takšno poslovanje sprejeli člani knjižnice? Kakšen izziv takšno poslovanje predstavlja starejšim, ki niso tako spretni pri uporabi spleta?

»Člani knjižnice so takšno poslovanje sprejeli z razumevanjem. Za starejše je situacija malce težja, saj marsikdo nima dostopa do interneta, vendar lahko za naročilo knjige pokličejo v najbližjo knjižnico. Lahko se tudi osebno zglasijo v njej, kjer jim bibliotekarji pomagajo izbrati primerno čtivo.«

Ali lahko prek spleta ali po telefonu naročimo knjige za otroke? Lahko tudi otroci obiščejo knjižnico oz. dvignejo izposojeno gradivo ali pa ga vrnejo?

»Tako je. Knjige za otroke lahko člani naročijo prek spleta ali po telefonu. Glede na to, da je izposoja omejena na pet izvodov gradiva na osebo, je najbolje, da si ga izposodijo na člansko izkaznico otroka. Če otroci članske izkaznice Urbana nimajo, jih lahko starši ali njihovi skrbniki vpišejo v knjižnico, članstvo je do 18. leta brezplačno. Ob prvem vpisu v katerokoli našo knjižnico predšolski otrok prejme brezplačno Urbano. Tudi za otroke velja, da lahko obiščejo knjižnico, a morajo prav tako kot vsi ostali obiskovalci nositi zaščitno masko.«

Omogočate tudi izposojo pripravljenega gradiva v paketih (Maček v žaklju). Kaj je prednost takšne izposoje in kakšne knjige se skrivajo v paketih? So pripravljeni tudi za otroke?

»Maček v žaklju je poletna bralna akcija, s katero želimo vzbuditi zanimanje za branje tistih knjig, ki so morda že malce pozabljene, pa vseeno kakovostne. Člani gradiva ne vidijo, saj je zaprto v papirnatih vrečkah – od tod tudi ime akcije. Izbor gradiva pripravijo bibliotekarji glede na žanre in starostne skupine. Akcija je izjemno priljubljena med člani, ki se radi prepustijo našemu izboru. Pripravljamo tudi Mačke v žaklju za otroke in najstnike.«

Kakšna pravila veljajo v knjižnici? Kako se poravna članarina, zamudnina, izvede nakup knjige?

»Kot že rečeno, ob obisku je treba upoštevati varnostne ukrepe, vse finančne obveznosti, kot sta npr. članarina in zamudnina, pa lahko poravnajo osebno v knjižnici ali prek spletne storitve Moja knjižnica.«

Ali lahko beremo časopise v čitalnici, ali lahko študentje samostojno študirajo strokovno literaturo v notranjosti knjižnic?

»Ne, trenutno to še ni možno, ob nadaljnjem sproščanju varnostnih ukrepov pa bo to tudi dovoljeno.«

Lahko pričakujemo, da bodo knjižnice spet organizirale predavanja in delavnice? Če ne javno, pa mogoče prek spleta?

»Trenutno že izvajamo e-dogodke, potekajo različna izobraževanja, prav tako srečanja bralnih skupin in literarni večeri. Poleti bomo vabili k branju vse otroke od sedmega do dvanajstega leta starosti in najstnike do šestnajstega leta. Bralna akcija, pri kateri otroci trideset dni berejo pol ure na dan, mladi pa preberejo tri obsežnejše knjige, je znana pod imenom Poletavci – poletni bralci oz. NajPoletavci in bo letos ob desetem letu trajanja deležna nove celostne grafične podobe ter skupne spletne strani. Upamo, da se bomo na prireditvah v knjižnicah spet lahko srečevali jeseni.«

Ste v času epidemije zabeležili porast uporabe e-knjig na Biblosu in platformi PressReader? Kakšna ciljna skupina ljudi to uporablja? Je za to dovolj imeti poravnano članarino?

»V času epidemije smo zabeležili velik porast izposoje e-knjig na Biblosu, saj je bilo izposojenih kar 21.311 e-naslovov knjig, v enakem obdobju lani pa 3.754. Biblos uporabljata predvsem mlajša in srednja generacija in v omenjenem času smo vsem članom omogočili dostop do e-knjig tudi, če niso imeli poravnane članarine ali zamudnine. Naši člani lahko še vedno dostopajo tudi do e-vsebin, kot je PressReader, torej do 4.000 naslovov časopisov z vsega sveta, študentom in drugim omogočamo dostop do elektronskih podatkovnih zbirk. Ponujamo tudi dostop do platforme Kanopy, ki ponuja bogato zbirko nagrajenih filmov in dokumentarcev. Vabljeni torej na spletno stran www.mklj.si.«

Avtor: N.K. 

Fotografija: Pexels.com