V dobi sodobne mobilnosti, kjer avtomobili niso več zgolj mehanske naprave, ampak tehnološko dovršeni sistemi, ima poklic avtomehanika in vulkanizerja vedno večjo težo. V sodelovanju z Bartog Trebnje v Minicityju otrokom predstavljamo, kaj vse pomeni biti avtomehanik & vulkanizer danes – ne le servis vozil, ampak tudi diagnostika, razumevanje elektronskih sistemov in skrb za varnost vseh udeležencev v prometu.

Deficitarni poklic z veliko prihodnostjo

Avtomehanik je v Sloveniji deficitarni poklic, kar pomeni, da je povpraševanje po strokovnjakih večje kot je število usposobljenih delavcev. Poklic omogoča hitro zaposlitev in ponuja tudi možnosti za samostojno podjetniško pot. V šolskem letu 2025/2026 je med deficitarne poklice uvrščen tudi avtoserviser, za katerega dijaki lahko prejmejo državno štipendijo.

Zaradi hibridnih in električnih vozil, ki jih je vse več na cestah, je to področje v stalnem razvoju, kar pomeni, da poklic avtomehanika ni nikoli dolgočasen – zahteva nenehno učenje in sledenje novostim.

Katere so ključne naloge avtomehanika?

Poklic avtomehanika je zelo raznolik. Njegove vsakodnevne naloge so lahko rutinske ali pa zelo kompleksne, še posebej pri sodobnih vozilih. Nekatere ključne naloge vključujejo:

  1. Servisno vzdrževanje vozil

Avtomehaniki opravljajo redne preglede vozil – menjava olja, filtrov, pregled zavor, akumulatorja, podvozja in tekočin. Takšno vzdrževanje je ključno za varno in dolgo življenjsko dobo vozila.

  1. Diagnostika napak

Danes imajo avtomobili vgrajene kompleksne računalniške sisteme. Avtomehanik mora znati uporabiti diagnostične naprave, s katerimi prebere napake, zabeležene v računalniku vozila. To zahteva tehnično znanje, logično razmišljanje in izkušnje, saj je interpretacija napak lahko zahtevna.

  1. Menjava in nastavitev delov

Ko se okvare ugotovijo, avtomehanik zamenja okvarjene dele ali jih popravi. To lahko vključuje menjavo zavornih ploščic, sklopke, zobatega jermena, amortizerjev, ali pa nastavitev optike podvozja. Pri električnih vozilih lahko to vključuje tudi posege v električni pogon ali baterijske sklope.

  1. Delo s strankami

Avtomehanik mora znati jasno in prijazno komunicirati s stranko – razložiti, kaj je narobe, predlagati rešitev in po opravljenem delu podati nasvete za pravilno uporabo vozila. Ta "mehka veščina" je danes vse bolj pomembna.

Kaj pa ključne naloge vulkanizerja?

Vulkanizer je strokovnjak za pnevmatike in kolesne sklope. Njegova vloga je pogosto spregledana, a ključno vpliva na varnost vseh udeležencev v prometu. Prav pnevmatike so edina točka stika vozila s cesto – in ta stik je velik kot list papirja!

Naloge vulkanizerja vključujejo:

  • menjavo pnevmatik glede na sezono (zimske/letne),
  • uravnoteženje koles (centiranje),
  • popravilo predrtih pnevmatik (vulkanizacija),
  • merjenje in nastavitev tlaka,
  • svetovanje glede pravilnega profila, dimenzij in kakovosti gum,
  • montažo pnevmatik na platišča, še posebej pri večjih platiščih, »run-flat« sistemih ali pri vozilih višjega cenovnega razreda.

Kakšna znanja potrebuje sodoben avtomehanik in/ali vulkanizer?

Sodobni vulkanizer mora znati uporabljati napredne naprave, kot so avtomatski montažni stroji, laserske naprave za merjenje geometrije podvozja, naprave za polnjenje pnevmatik z dušikom in večtočkovni senzorji za TPMS (sistem za nadzor tlaka v pnevmatikah). Poleg ročne spretnosti mora imeti vulkanizer dobro prostorsko predstavo, biti natančen in tudi fizično dobro pripravljen, saj delo vključuje veliko dvigovanja, gibanja in dela s težkimi deli.

Delo avtomehanika združuje ročnost, znanstveno logiko in računalniško pismenost.

Znanja, ki jih danes ti delavci nujno potrebujejo:

Tehnično znanje

Poznavanje delovanja vseh osnovnih avtomobilskih sistemov – motor, zavore, podvozje, vzmetenje, hlajenje, klima naprava, izpušni sistem … Pomembno je razumeti, kako posamezni deli delujejo skupaj.

Elektronika in računalniška diagnostika

Sodobna vozila so prepredena s senzorji in mikrokrmilniki. Avtomehanik mora znati uporabljati računalniško diagnostiko, razumeti kode napak in tudi osnovna načela električnih tokokrogov.

Ročne spretnosti

Montaža delov, natančnost pri vgradnji, uporaba različnih orodij in strojev zahteva dobre ročne sposobnosti. Napačna montaža lahko ogrozi varnost voznika.

Želja po učenju

Avtomobilska industrija se hitro razvija – od novih pogonov (elektrika, hibrid), do avtonomne vožnje, pametnih asistenčnih sistemov. Dober avtomehanik se nikoli ne preneha učiti.

Pridi v Bartog hiško v Minicityju!

Če tvoj otrok sanjari o tem, da bi popravljal avtomobile, menjaval gume, če ga zanimajo orodja, tehnologija ali samo rad "šravfa", potem je obisk Bartog Vulkanizerske  hiške v Minicityju prava izbira! Skozi igro bo spoznal, kako pomemben je avtomehanik za varnost in delovanje naših vozil in osvojil nekaj novih ročnih spretnosti.