Lea Nežmah, profesorica športne vzgoje, nam je predstavila, zakaj je plavanje koristno za otroke. Razložila nam je, kako potekajo plavalni tečaji v šoli G-rega in kakšnih plavalnih tehnik se naučijo otroci. Ob podpori izkušenega učitelja in odgovornih staršev pa se lahko otrok znebi tudi strahu pred vodo.

 

Zakaj je plavanje koristno tudi za otroke? Kaj pridobijo s tem?

 

Tako kot vsak šport ima tudi plavanje pozitiven vpliv na človeško telo. Morda je v tem kontekstu smiselno izpostaviti sproščujoče in blagodejne učinke, ki jih voda prinaša. Že samo pogled in zvok vode delujeta zelo pomirjujoče. Poleg tega, da razbremenjuje sklepe, vpliva tudi na splošno vzdržljivost ter nenazadnje, (tudi zaradi horizontalnega položaja telesa), izboljšuje težave z dihali. Ne smemo pozabiti tudi na vse tiste, ki jih pestijo takšne in drugačne poškodbe. Plavanja se lahko posluži praktično vsak in je zelo dostopna (bližina, cenovno) oblika rekreacije.

 

Kako potekajo plavalni tečaji v šoli G-rega?

 

Plavanje po internem učnem protokolu S.V.O.K. z več kot 20-letno tradicijo temelji na igri in dobrem počutju vadečih. Tečaji so strokovno podprti in nudijo ustrezen napredek ter pristop, ki ga vadeči cenijo in jim tako omogoča dobro počutje v vodi. Plavalnih tečajev se vestno udeležujejo tudi odrasli. Skupine so razporejene glede na starost in stopnjo predznanja, hkrati pa upoštevamo individualne želje in pričakovanja. V skupini, ki ni večja od 10 otrok, so sicer prisotni kar štirje učitelji plavanja in koordinator. Našo ekipo učiteljev pa lahko brez dvoma označimo za skupino zagnanih, prijetnih in zanesljivih ljudi.

 

Česa se otroci učijo?

 

Učenje poteka preko igre, vsaj pri naših najmlajših (tri- in štiriletnikih) je to zlato pravilo. S takšno namero je poučevanje precej lažje in bistveno bolj zabavno. Pri začetnikih je vsekakor zelo pomembna prilagoditev na vodo, sicer pa, upoštevajoč stopnjo plavalnega znanja vadečih, učitelji načrtujejo ure in v skladu s tem podajajo vsebine - plavalnih tehnik, skokov na glavo, nadvodnih obratov ter ostalih pomembnih elementov oplavanjevanja.

 

Kakšen je vaš didaktični pristop, da otroci komaj čakajo naslednjo uro tečaja?

 

Da so otroci pripravljeni na delo in učenje, morajo biti za to tudi motivirani. Res je da nekateri potrebuje malce več spodbude, večina pa v tem uživa in se veseli vsakega nadaljnjega obiska. Učitelji se zavedajo, da je za dobro poučevanje treba imeti dober stik z vadečimi. Celotno ekipo učiteljev sicer sestavlja preko 40 sodelavk in sodelavcev, ki delajo s srcem in posluhom do otrok. Vsak na svojem področju skrbi za napredek, dobro počutje in sistematično delo na športnih programih G-rega. 

 

Kako obdržite njihovo pozornost?

 

Ohranjanje pozornosti je lahko velika umetnost. Če učitelji pozorno spremljajo vadeče, hitro zaznajo trenutek, ko pride do padca koncentracije. Če se na to »stanje« odzovejo v relativno kratkem času, ni večjih zapletov. V takih trenutkih se večinoma poslužijo najbolj priljubljene aktivnosti. Bodisi ponudijo vaje potapljanja, igro vodnega rokometa, bodisi skoke na glavo ipd. Sicer pa velja, da dober učitelj sodeluje z vadečimi in se sproti prilagaja delovni dinamiki skupine.

 

Kako ohranjate red? Morajo otroci na kopališču spoštovati določena pravila?

 

Vsekakor je treba upoštevati pravila, vendar po naših izkušnjah s tem vadeči nimajo težav. Načeloma se s pravili spoznajo že ob začetku tečaja, kasneje pa upoštevanje le-teh postane rutina in prav zato niti ni večjih odstopanj. Zagotovo pa nam vse skupaj olajša tudi (večje) število učiteljev, ki so prisotni na urah plavanja.

 

Kdo so plavalni učitelji? S kakšnim znanjem in izkušnjami so podkrepljeni?

 

Ekipo učiteljev sestavlja preko 40 sodelavk in sodelavcev, ki delajo s srcem in posluhom do otrok. Vsak na svojem področju skrbi za napredek, dobro počutje in sistematično delo na športnih programih G-rega.  Našo ekipo lahko brez dvoma označimo za skupino zagnanih, prijetnih in zanesljivih ljudi, za katere verjamemo, da bodo tako starši kot otroci z njimi zadovoljni.

 

V kako velikih skupinah poteka tečaj in koliko časa? Kdaj potekajo tečaji?

 

Plavanje po internem učnem protokolu S.V.O.K. z 22-letno tradicijo temelji na dobrem počutju v in ob vodi. V skupini, ki ni večja od 10 otrok, so prisotni kar štirje učitelji plavanja in koordinator. Tečaji obsegajo od 25 do 30 ur in praviloma potekajo enkrat tedensko.

 

Celoletni plavalni tečaj poteka od septembra pa do maja. Druga oblika tečajev, ki so prav tako zelo obiskani, pa so intenzivni tečaji plavanja, ki se pričnejo spomladi. Gre za krajše (približno 10-urne) tečaje, ki potekajo dvakrat tedensko. Ta oblika plavalnega tečaja predstavlja dober uvod v poletne vodne vragolije, služi kot predpriprava na celoletne tečaje ali pa zgolj za obnovitev plavalnih tehnik.

 

Ali se lahko na tečaj vpiše tudi otrok, ki že zna plavati, ampak ni tako spreten, recimo da dopolni svoje znanje?

 

Na tečaj plavanja se lahko vpiše vsakdo, ki ima voljo in željo po plavanju. Vse vadeče razporedimo v skupine glede na njihovo plavalno predznanje. Pozorni smo na počutje otrok (in odraslih) v skupini. Potrudimo se, da poiščemo najbolj primerno ter homogeno skupino, saj se zavedamo, da vadeči tako v vadbi lahko še bolj motivirano sodelujejo.

 

Se lahko s pomočjo tečaja otrok znebi strahu pred vodo?

 

Izjemno pomembno je, da to informacijo delimo z učitelji. Učitelj bo o tem potreboval več podrobnosti. Ali je otrok ta strah pridobil, je prišlo do kakšnega neljubega dogodka, ima težavo tudi doma, s prhanjem, je problem samo umivanje las … Vsaka podrobnost je pomembna. Odgovornost staršev je, da na otroka ne pritiskajo, da ga ne primerjajo s sorojenci in da mu ne dajo občutka, da je z njim karkoli narobe. Kot vsak strah, je tudi tega možno rešiti, vendar se je tega treba lotiti nežno, s sprejemanjem in razumevanjem. Brez siljenja. Otroku je treba pokazati vse pozitivne vidike vode … Korak po korak. Ko otrok začuti varnost in dovolj zaupa (učitelju), se v nekem trenutku začne proces … Torej drži, da se otrok s pomočjo tečaja lahko znebi strahu, veliko pa lahko k temu pripomorejo tudi starši.

 

Na tečaju tudi pri najmlajših niso prisotni starši. Kako jih vi vodite, jim pomagate, da se pripravijo za plavanje in potem za domov?

 

Plavalni tečaj se začne s trenutkom, ko starši z otrokom vstopijo v predverje bazena. Otroka ob prihodu sprejme koordinator, ki ga pospremi do njegove skupine. Skok v kopalke pospremi tudi klepet/povezovanje z učitelji, nato sledijo ogrevalne igre.

 

Ob zaključku ure se otroci s pomočjo učiteljev preoblečejo, posušijo lase in počakajo na starše. Tako plavalni tečaj vsako učno uro poteka kar 90 minut (60 minut učne ure in skupni čas pred ter po učni uri). Verjamemo, da našteto močno vpliva na dejstvo, da nam starši z lahkim srcem zaupajo (tudi) svoje najmlajše.

 

Kakšni so odzivi vaših malih tečajnikov na plavalno šolo? Kakšno mnenje imajo o njej starši?

 

O odzivih staršev lahko v grobem sklepamo bolj kot ne po številu vpisanih. Glede na obisk bi lahko trdili, da smo z delovanjem Zavoda G-rega (že več kot 20 let) zelo zadovoljni. Med letom prejmemo veliko pohval, se pa najdejo seveda tudi tisti, ki se v tem niso našli. Odzivi tečajnikov so predvsem pozitivni. Med njimi je kar nekaj takih, ki so z nami že več kot 10 let, kar je za nas velik kompliment.

 

Otroci, usvojeno znanje v plavalni šoli G-rega, lahko nadgrajujejo in ''preizkušajo'' v Termah Snovik, najvišjih ležečih termah v Sloveniji. Družine so še posebej dobrodošle, za njih so pripravili posebne pakete doživetij za brezksrben in varen oddih. Ponudbo si lahko ogledate TUKAJ, pri njih lahko koristite tudi turistične bone, združite termalna doživetja s potepanjem po Tuhinjski dolini, preživite božični večer, najdaljšo noč in še in še. Skupaj z družino pobegnite stran iz mestnega vrveža v objem term in narave, ki jih obdaja.

 

O doživetjih v Termah Snovik si preberite tudi na blogu.  

 

Avtor: N. K.