Vzgoja otrok je proces, poln izzivov in odločitev, med katerimi je ena izmed pomembnejših prehod iz plenic v uporabo kahlice ali stranišča. Starši se pogosto srečujejo z željo, ali celo pritiski okolice, da bi otroka čim prej odvadili plenic, pri tem pa ne pogledajo širše slike oz. ne prepoznajo, ali je njihov otrok že pripravljen na ta korak. Prehitro odvajanje namreč lahko prinese svoje pasti in neželene posledice. Nekaj vidikov, na katere velja biti pozoren, preden začnemo s toaletnim treningom.

Psihološki pritisk na otroka:
Prehod iz plenic v uporabo stranišča je pomemben korak v otrokovem razvoju. Preveč pritiska s strani staršev lahko povzroči stres in tesnobo pri otroku. Otroci se razvijajo v svojem tempu, zato je pomembno upoštevati njihove individualne potrebe in zmožnosti.

Fizična nezrelost:
Nekateri otroci razvijajo nadzor nad mehurjem in črevesjem pozneje kot drugi. Prehiter pritisk za odvajanje plenic lahko privede do telesne nezrelosti, kar poveča tveganje za nezgode in težave pri uriniranju in odvajanju blata.

Negativna povezava s straniščem:
Če otroka prehitro poskušamo odvaditi plenic, lahko ustvarimo negativno povezavo s straniščem. Otrok se lahko boji stranišča ali pa ga povezuje s pritiskom in stresom, kar lahko vodi v težave pri kasnejšem učenju uporabe stranišča.

Odvzem otrokovega nadzora:
Prehitro odvajanje otroka od plenic lahko pomeni, da starši prevzamejo nadzor nad procesom. Otroku moramo dovoliti, da sodeluje v procesu in razvija občutek samostojnosti. Preveč nadzora lahko vodi v upiranje otroka in otežuje ter podaljšuje proces odvajanja.

Fizične težave in nevšečnosti:
Otroci, ki so prehitro odvajani od plenic, so bolj nagnjeni k telesnim težavam, kot sta zaprtje ali nezadostno praznjenje mehurja. Nekateri otroci lahko zaradi stresa tudi zadržujejo odvajanje vode in blata.


Starši morajo biti pozorni na znake, da je otrok pripravljen na odvajanje plenic, kot so izražanje zanimanja za stranišče, sposobnost nadzora nad mehurjem in črevesjem ter želja po samostojnosti in posnemanju odraslih. Večina otrok v dnevnem času opusti plenice med 2. in 3. letom, so pa tudi izjeme, ko so otroci zelo zgodnji in do tega pride že pri letu in pol. Pomembno je, da starši otroku nudijo podporo in spodbujajo pozitiven odnos do uporabe stranišča, hkrati pa upoštevajo individualne potrebe in tempo otrokovega razvoja. Potrudimo se, da otrok ne primerjamo med seboj, zaupamo sebi, svoji presoji in predvsem otroku. Do takrat pa je pomembno le to, da poskrbimo za otrokovo bivanje v kakovostnih in koži prijaznih pleničkah ali hlačnih pleničkah, ki so narejene tudi z mislijo na okolje.