V kreativnem otroškem mestu Minicity Ljubljana otroci, stari od dve do 14 let, spoznavajo tudi poklic varnostnika. V igralni enoti Hitimo na pomoč si nadenejo njegovo uniformo in skozi igro spoznavajo njegovo delo. Katere lastnosti pa odlikujejo dobrega varnostnika?
V kreativnem otroškem mestu Minicity lahko otrok postane tudi varnostnik
V kreativnem otroškem mestu Minicity Ljubljana lahko vsak otrok postane to, kar si želi. V edinstveni igralni enoti z imenom Hitimo na pomoč, ki je nastala ob podpori partnerjev: Valina varovanje, Gasilska zveza Slovenije, Policija in Zavod Reševalni pas potekajo zanimive aktivnosti. Ena izmed njih je ta, da se otroci preobrazijo v varnostnike. Med didaktično igro spoznajo njihovo delo in v čem se pravzaprav razlikuje od policijskega. Dejavnosti potekajo pod vodstvom usposobljenega animatorja, otroci pa so spodbujeni k logičnemu mišljenju, krepijo motoriko, navajajo se na lastno odgovornost, postajajo samostojnejši in se učijo celotnega procesa. Izvedo, kaj je varnostna služba, kaj izvaja, kakšne oblike varovanja poznamo itd. Spoznajo, kako se varuje na večjem dogodku in dobijo moder nasvet, kaj morajo storiti, če se na njem kot obiskovalci izgubijo. Seznanijo se z alarmnim sistemom, si ogledajo pripomočke, ki jih uporablja varnostnik, si oblečejo uniforme in še in še bi lahko naštevali. Dobrodošli!
Lastnosti dobrega varnostnika
Ste se kdaj vprašali, katere lastnosti odlikujejo dobrega varnostnika? Kaj vse mora znati? Kakšne sposobnosti mora imeti? Katere veščine mora obvladati, da dobro skrbi za varnost in zaščito ljudi, lastnine ali kraja?
Udeležba na programu NPK varnostnik/varnostnica
Varnostnik se je v izobraževalni ustanovi udeležil programa pridobitve Nacionalne poklicne kvalifikacije varnostnik/varnostnica in ga tudi uspešno opravil. Pridobil je NPK certifikat, s katerim poda vlogo za pridobitev službene izkaznice na Ministrstvo za notranje zadeve RS. Za delo varnostnika mora imeti opravljen tudi vozniški izpit B-kategorije.
Jasna komunikacija
Varnostnik mora vedeti, katere informacije komu sporoči in jih poda na jasen način. Pri opisu dogodkov mora biti temeljit.
Upošteva pravila
Varnostnik je za svoje delo usposobljen, svoje delo opravlja v skladu z zakonom o Zasebnem varovanju, načrti varovanj in navodili naročnika.
Je zanesljiv in točen
Med njegove dobre lastnosti štejemo tudi zanesljivost in točnost.
Timsko delo
Varnostniku ni tuje delo z drugimi, informacije deli s sodelavci. Z njimi se pogovarja vljudno in spoštljivo, prisluhne njihovemu mnenju, pove pa tudi svojega. V izrednih situacijah zna stopiti skupaj s timom in pravilno ukrepati.
V stresnih situacijah ostane miren
Varnostnik zna v stresnih situacijah ostati miren, se samokontrolirati in pametno reagirati. Pogosto je izpostavljen situacijam, v katerih se mora hitro in učinkovito odločiti, ob upoštevanju tveganja.
Zelo dober opazovalec in poslušalec
Varnostnik mora biti zelo dober opazovalec in poslušalec. Že vnaprej mora predvideti kakšne zapletene situacije in preventivno oz. pravočasno ukrepati. Med svojim delom mora biti osredotočen na dogajanje okrog sebe.
Moč in vzdržljivost
Varnostnik mora vzdrževati določeno stopnjo fizične pripravljenosti, da se v različnih situacijah lahko ustrezno odzove. Mora imeti moč in biti vzdržljiv. Skrbeti mora za svoje zdravje.
Zna upoštevati navodila
Dober varnostnik upošteva navodila, a tudi razmišljati z lastno glavo. V nujnih sitacijah je to izrednega pomena.
Spoštuje druge
Varnostnik spoštuje vse, jih ne diskriminira. Je vljuden, spoštljiv in prijazen. Vzpostavi pozitiven odnos s stranko in pokaže določeno mero empatije.
Je diskreten
Varnostnik je diskreten in ne razkriva zaupnih informacij.
Profesionalnost - njegova vrlina
Visoka stopnja profesionalnosti ob urejenem in čistem videzu je zelo pomembna.
Zna uporabljati tehnologijo
Varnostnik uporablja različno sodobno tehnologijo (varnostno opremo, kot so nadzorni sistemi, alarmi, detektorji kovin, pametne naprave ...), ki mu olajša delo.
Ustrezno pisati poročila
Varnostnik je sposoben izluščiti pomembne podatke in ustrezno napisati poročilo.
Znanje prve pomoči
Varnostnik ima znanje iz prve pomoči, ki mu pride še kako prav v primeru nesreč.
Nenehno se izobražuje
Varnostnik se nenehno dodatno usposablja in izobražuje, saj se zaveda, da se na področju varnosti lahko zadeve zelo hitro spremenijo. Želi ostati dobro strokovno podkovan, ker se le tako ustrezno spopade z različnimi situacijami.
Varnostnik korektno predstavlja podjetje
Varnostnik korektno predstavlja podjetje, v katerem je zaposlen. Upošteva njegove standare, vrednote in pričakovanja. Je pravzaprav zrcalo podjetja.
Valina varovanje je del skupine Valina, družinsko podjetje, ki mu naročniki zaupajo že 30 let, saj nudijo storitve, ki se med seboj trdno prepletajo: čiščenje, varovanje in upravljanje. Podjetju lahko zaupate varnost sebe, premičnega in nepremičnega premoženja. Varnostniki in sistemi tehničnega varovanja bodo poskrbeli, da boste v vsaki situaciji varni. Izvajajo sisteme protipožarnega varovanja, prevoz in varovanje gotovine in drugih vrednostnih pošiljk, poskrbijo za varnost na javnih prireditvah in v gostinskih lokalih, rešujejo iz dvigal itd. Njihova dejavnost tako zajema dežurno, vratarsko, receptorsko, čuvajsko, stražarsko, obhodno, intervencijsko in nadzorno službo ter spremstva. Če potrebujete varovanje ljudi ali premoženja, jih lahko pokličete 24 ur/dan na telefonsko številko 01 586 30 00 ali jim pišete na elektronski naslov: varovanje@valina.si. Z veseljem vam bodo priskočili na pomoč. |
Avtor: N. K.