V drugi polovici 20. stoletja je krepitev otrokove samozavesti začela postajati pomemben vidik starševstva, za najučinkovitejši način za dosego tega pa je veljalo obsipavanje otrok s pohvalami. To razmišljanje traja še danes, saj veliko ameriških staršev verjame, da morajo njihovi otroci slišati, da so pametni, da bi uspeli. Toda raziskave kažejo, da je preveč hvaljenje otrok ali uporaba "ocenjevalnih" pohval lahko prav tako škodljiva kot njihovo kritiziranje.

 

Kako lahko pohvala negativno vpliva na otroka?

 

Psihologinja Carol Dweck in njena ekipa na univerzi Columbia so več kot desetletje preiskovali skupino osnovnošolskih otrok in opazovali, kako se odzivajo na pohvale. Ugotovila je, da se otroci nagibajo k dvema načinoma razmišljanja.

 

Prvi je ''fiksna miselnost'': otrok verjame, da je njegova inteligenca vklesana v kamen in da se mora ''držati tistega, v čemer je dober'', da ne pride do neuspeha.

 

Druga, bolj zdrava miselnost, je ''miselnost o rasti'', ki pripada otroku, ki z veseljem sprejema nove izzive, ker jih vidi kot priložnosti za rast in nove izkušnje, tudi če gre za napake, ker razume, da se lahko iz teh nauči.

 

Dweckova je odkrila, da ima otrokova izkušnja pohvale opraviti s temi načini razmišljanja. Otroci, ki so se bali neuspeha, so bili na splošno navajeni, da so jih hvalili za njihovo inteligenco, medtem ko so bili drugi (ki so bili pripravljeni vztrajati pri nečem tudi po napakah) bolj vajeni pohvale za njihov trud in stopnjo vztrajnosti, ne pa za rezultat.

 

''Poudarjanje truda daje otroku spremenljivko, ki jo lahko nadzoruje,'' pojasnjuje Carol Dweck. ''Začnejo videti, da sami nadzorujejo svoj uspeh. Poudarjanje naravne inteligence otroku uide izpod nadzora in ne nudi dobrega recepta za odziv na neuspeh.''

 

Ali obstajajo še kakšne druge slabosti pretirane pohvale?

 

Avtor uspešnic Alfie Kohn trdi, da je razlog, zakaj lahko pohvala kratkoročno deluje, ta, da so majhni otroci lačni našega odobravanja, vendar smo kot starši odgovorni, da te odvisnosti ne izkoriščamo za lastno udobje.

 

Prav tako se lahko ujamemo v past, da pohvalo uporabimo za pretirano nadomestilo za pomanjkanje nečesa. Tako na primer, če nas je zamotilo delo in nismo mogli preživeti veliko kakovostnega časa z njimi, lahko brez razlikovanja nakopljemo pohvale kot obliko zgoščene ljubezni. Nevarnost tovrstne "splošne pohvale" je, da otroci dvomijo o njeni pristnosti, tako da bodisi začnejo ne verjeti temu, kar govorimo, ali pa gredo v drugo skrajnost in postanejo "odvisniki od pohval".

 

"Zaradi tega merijo svojo vrednost glede na to, kaj nas bo napeljalo k nasmehu in podelitvi nekaj več odobravanja." Kohn močno verjame v otrokovo pravico (in potrebo!), da lahko sam ceni svoje delo.

 

Kdaj in kako naj torej pohvalimo svoje otroke?

 

6 najboljših načinov, kako pohvaliti otroke, da povečate njihovo samozavest

 

Pohvalite njihov trud in vztrajnost

 

Ko se osredotočamo na trud naših otrok, namesto na rezultat tega truda, jih spodbujamo, da se naučijo umetnosti motivacije in samoocenjevanja: ''Da, zelo sem trdo delal, da sem prišel do tega rezultata, zato se je vredno potruditi in vztrajati, tudi ko bo v prihodnosti težko."

 

Naj bo o njih

 

Če želimo, da naši otroci razvijejo svojo lastno moč samoocenjevanja, namesto ''odvisnosti od pohvale'', je pomembno, da se osredotočimo nanje in ne nase. Torej, namesto da rečete: "Tako sem ponosen nate," poskusite: "Tako trdo si delal, da si to dosegel, moraš biti ponosen nase in na ves trud, ki si ga vložil." To jih uči, kako prepoznati in ceniti lastne dosežke, ne da bi se zanašali na pohvale drugih.

 

Pohvalite opisno in se poskušajte izogniti uporabi 'ocenjevalne' pohvale.

 

Če je vaš otrok na primer narisal sliko, namesto da rečete: ''Vau, kakšna čudovita risba!'', poskusite pohvaliti določen vidik njegovega truda: "Obožujem barve, ki si jih izbral, in vse podrobnosti, ki si jih dodal – zagotovo si se zelo potrudil!'' Vaš otrok bo cenil, da ste se zanimali za njegovo delo in kako je bilo opravljeno, in to je veliko bolje kot ponujanje nespecifične ocenjevalne pohvale.

 

Poskusite ne kritizirati – poudarite pozitivno, zmanjšajte negativno

 

Ko otroku dajete kakršno koli povratno informacijo, morajo pozitivne strani vedno prevladati nad negativnimi. To pomaga napolniti njihov račun ''Sem sposoben'', saj je zadnja stvar, ki bi jo želeli narediti, podžigati njihove skrbi in pomanjkanje samozavesti tako, da jih ves čas popravljate in kritizirate. Torej, namesto da rečete: "Ne, ne delaš prav.", raje poskusite dati koristen predlog: "Vidim, da si to storil na ta način. Si razmišljal, da bi to naredil takole? Morda bi bilo lažje narediti tako.''

 

Pohvalite določena dejanja namesto celotnega vedenja

 

Pohvalite določena dejanja namesto celotnega vedenja. Hvaljenje otrokovih dejanj namesto splošnega vedenja mu pomaga razumeti, da je vedenje nekaj, kar sami izberejo, in ne nekaj, kar so. Torej, namesto da bi rekli: "Danes si se pri babici zelo dobro obnašal.", poskusite z: "Zelo cenim, da si babici pomagal pospraviti igrače. "

 

Bodite resnicoljubni

Celo majhni otroci lahko ugotovijo, kdaj lažete, zato je tako pomembno, da vedno govorite resnico. Če delajo napake in delajo stvari narobe, se poskušajte izogniti temu, da bi njihova dejanja označevali kot dobra ali slaba, in se vrnite k dejstvu, da vadijo, da cenite trud, ki ga vlagajo, tudi če se ne strinjate z načinom, kako to počnejo.

 

Vir: 6 ways to praise your child to boost their confidence & self-esteem

Fotografija: Pexels