Listnata in iglasta drevesa so naše bogastvo, zaradi katerega je naša dežela toliko lepša. Nudijo nam zavetje, oazo miru in senco, obenem pa prinašajo še številne koristi za naše življenje.
Lahko bi naštevali v nedogled, koliko koristi nam prinašajo drevesa. Zbrali smo le nekaj njih.
- Nikakor ne smemo podcenjevati pomembne vloge dreves za nas, saj nam dajejo kisik. Smreka, jelka, bukev in javor naj bi proizvajala največ kisika, najmanj pa bor.
- Drevesa pripomorejo k čiščenju zraka. Dejansko drevesa absorbirajo pet milijard ton ogljikovega dioksida letno. Eno drevo lahko absorbira do eno tono ogljikovega dioksida v 40-letni življenjski dobi. Pomagajo k upočasnitvi globalnega segrevanja.
- V senci dreves je prijetneje kot v prostoru s klimatsko napravo. Dejansko ohlajajo zrak, zmanjšajo hitrost vetra, hkrati izgubljajo vlago in odbijajo toploto navzgor od svojih listov. Drevesa lahko znižajo temperaturo do 7 stopinj Celzija.
- Drevesa pripomorejo k zmanjševanju stroškov z energijo - listnata dajejo senco v toplejših mesecih in prepuščajo svetlobo v hladnejših.
- V bližini dreves se zmanjša stopnja stresa, upočasni srčni ritem in zniža krvni pritisk.
- Drevesa so naravni filter za meteorno vodo.
- Drevesa zadušijo hrup.
- Marsikaterim drevesom, med njimi tudi brezi, hrastu, jelki, macesnu, boru in javoru, ter njihovim plodovom pripisujejo zdravilno moč.
- Drevesa nudijo prebivališče številnim pticam, žuželkam, lišajem in glivam. Hrast je na primer lahko dom kar 50 različnim vrstam živali.
- Slovenske gozdove sestavlja približno 70 različnih drevesnih vrst, na katere smo ponosni. Naša dežela se lahko pohvali z zeleno površino, ki privablja turiste iz vsega sveta. Gozdovi so priložnost za sprehode, izboraževalne ture in raziskovanje za vse generacije.
- Parki z zelenimi drevesi so izredno pomembna stičiščna točka v naseljih in ključno je, da še naprej ostanejo del urbanih središč.
Lesarska delavnica v Minicityju
V kreativnem otroškem mestu Minicity otroci pobližje spoznajo listnate in iglaste vrste dreves, koliko jih imamo pri nas, katera so strupena, ogrožena ... Naučijo se, kaj je branika, kako s štetjem letnic ugotavljamo starost drevesa. Pod vodstvom animatorja otroci, stari od dve do 14 let, povrh vsega dobijo še zanimive informacije o tem, kako človek vpliva na okolje in kako ga les v primerjavi s plastiko ne onesnažuje. Podučijo se o lesu, kaj pravzaprav je, kakšne vrste, barve in teksture poznamo, o njegovih prednostih pri gradnji in uporabi v bivalnih prostorih, zakaj se uporablja žaga in kdo jo potrebuje za opravljanje svojega poklica. Vse dejavnosti so zastavljene tako, da jih otroci razumejo, z veseljem sodelujejo in osvajajo nova znanja v sproščenem okolju s slikovnim gradivom, konkretnim materialom in dejanskim ustvarjanjem. Pri vsem tem pa se spoznajo tudi s svetom mizarstva, suhorobarstva, tesarstva, sodarstva, kolarstva in žagarstva. Postanejo to, kar si želijo - mizarji in lesarji ter uvidijo razlike med tema dvema poklicema. Z vsemi čuti ozavestijo, da les prijetno diši, ne oddaja škodljivih snovi, ne povzroča alergij, uravnava vlažnost zraka, je antistatičen in izjemno pomemben material za naše življenje. Dobrodošli v lesarski delavnici v kreativnem otroškem mestu Minicity Ljubljana!
Avtor: N. K.