Razvoj ravnotežja je ključen mejnik v otrokovem zgodnjem razvoju, saj omogoča otroku obvladovanje svojega telesa in osvajanje motoričnih veščin. V tem mini vodiču bomo raziskali, kako se ravnotežje razvija od rojstva do šestega leta starosti ter kako starši lahko spodbudijo ta razvoj s primernimi igrami, igračami in pripomočki. Poseben poudarek bo namenjen vlogi ravnotežne deske, večnamenske igrače, ki jo lahko otroci uporabljajo skozi različna obdobja svojega razvoja.

 

Nasveti za starše

 

0-6 mesecev

 

V tem obdobju se začnejo razvijati osnovne mišice, ki so ključne za kasnejši razvoj ravnotežja. Dviganje glave in obračanje sta zgodnji aktivnosti, ki spodbujata mišice vratu in trupa. Vem, da je pomembno, da pravilno držim otroka med hranjenjem in komunikacijo, da spodbujam občutek ravnotežja. Nosim ga v naročju tako, da mu omogočim razgled in spodbujam njegovo glavno mišico. Poznam 'baby handling'. Odlagam ga na tla in v posteljo prek boka. Postavim svetleče in kontrastne igrače okoli otroka, da ga spodbudim k obračanju in premikanju oči ter glave.

 

6-12 mesecev

 

Otrok začne sedeti in se obračati. Postavim igrače okoli njega, da bo spodbujen k obračanju in premikanju. Uporabim velike in barvite, dobrodošle so tudi interaktivne preproge s svetlobnimi in zvočnimi efekti, ki bodo privlačile otrokovo pozornost.

 

1-2 leti

 

Hoja postaja stabilnejša. Postavim ovire iz blazin in spodbujam otroka, da se premika med njimi. Uporabim igrače na kolesih, ki jih otrok lahko potiska med hojo, kar bo spodbudilo stabilnost. Priskrbim ravnotežno desko za otroka in mu omogočim varno zabavo. Igra na njej je odličen način za razvoj ravnotežja, koordinacije in občutka za lastno telo. Pokažem mu, kako se ravnotežno desko uporablja, nato jo uporablja tako, da ga držim za roke. Ravnotežna deska spodbuja motorične veščine in kreativnost pri igri. Postane lahko tudi gugalnik, most, garaža, tobogan oziroma vse, kar premore otroška domišljija ... Obstaja tudi ravnotežna deska – gugalnica 2v1, ki omogoči ure in ure guncanja kar v stanovanju tudi v kasnejšem obdobju.

 

2-3 leta

 

Otrok razvija boljšo kontrolo nad telesom. Postavim preproste ovire, čez katere lahko skače, ali pa narišem na tleh ravno črto in ga spodbujam, da poskuša hoditi po njej. Tudi za to obdobje je super ravnotežna deska. Če jo ima otrok že od prej, lahko sedaj ravnotežje na njej krepi že sam. Uporabim plastične kroge, čez katere bo otrok skakal. Dam otroku na glavo kolesarsko čelado in spodbujam vožnjo s poganjalčkom in kolesom. Uporabim igrače za urjenje motoričnih veščin, kot so na primer kocke za sestavljanje.

 

3-4 leta

 

Otrokova ravnotežje se še izboljšuje. Poskusim igre, kot je hoja po črti s prenašanjem predmetov v rokah. Postavim preproste ovire, čez katere bo otrok prestopal ali bo po njih plezal, odličen pripomoček za to je ravnotežna deska. Prav posebna je ravnotežna deska – surf, ki je odličen pripomoček za vadbo pri različnih športih, kot so skatebordanje, deskanje na snegu, smučanje, surfanje, kajtanje, borilne veščine, nogomet, atletika ... Ponudim otroku igrače za urjenje fine motorike, kot so sestavljanke.

 

5-6 let

 

Otrok lahko že bolj uspešno izvaja zahtevnejše naloge za ravnotežje, kot sta hoja po neravnih površinah ali hoja po gredi. Postavim vrvi ali trakove na tla in spodbujam otroka, da hodi po njih kot po gredi. Uporabim ravnotežne blazine ali kroge, ki mu lahko služijo za igranje različnih iger ravnotežja. Vključim ga v športne dejavnosti, kot so ples, gimnastika ali telovadba za malčke, saj vsi spodbujajo ravnotežje in koordinacijo.

 

Nasveti za otroke

 

  1. Hodim po črti ali ravnotežni gredi.

 

  1. Skačem čez ovire ali blazine.

 

  1. Stojim na eni nogi med umivanjem zob.

 

  1. Sprehajam se po neravni površini, kot sta trava ali pesek.

 

  1. Igram se oz. lovim ravnotežje na ravnotežni deski.

 

  1. Obožujem igre z žogo - lovljenje, metanje ali prenašanje žoge na različne načine.

 

  1. Super mi je poligon in premagovanje ovir.

 

  1. Uživam na svoji ravnotežni deski – gugalnica 2v1.

 

  1. Poskušam različne stoječe položaje, kot je ''drevo" ali "flamingo".

 

  1. Vozim se s poganjalcem, triciklom, kolesom.

 

  1. Trudim se obdržati ravnotežeje v različnih položajih na ravnotežni deski – surf.

 

  1. Igram se "ravnotežno štafeto" s prenašanjem predmetov.

 

  1. Igram se skupinskih iger, kot so košarka, nogomet, med dvema ognjema ...

 

Ravnotežne deske

Ravnotežna deska je večnamenska igrača, ki so jo začeli uporabljati v Waldorfskih šolah. Je igrača, ki je izdelana tako, da otroku pomaga razviti občutek ravnotežja, koorodinacije, vzpodbuja gibanje in otrokovo zavedanje svojega telesa. Z desko otrok poleg telesne aktivnosti krepi tudi svoj um in kreativnost pri igri. Preprosta igra na ravnotežni deski je primerna tako za naše najmlajše, malo starejše otroke ter tudi odrasle.

 

Labringov kotiček za malčke v Minicityju

Spoznaj ustrežljivo, prijazno in  zanesljivo zgodbo, ki sledi principom Marije Montessori, Eme Pikler ter drugim principom za kvaliteten otroški motorični in umski razvoj, saj želijo za vas in vaše malčke le najboljše. V kotičku za malčke se bodo vaši otroci v varnem okolju lahko razgibali, spoznavali nove elemente in se zabavali na različnih orodjih ter igralih. V igralnici sta na voljo tako klasična ravnotežna deska kot ravnotežna deska surf. Vse izdelke pa lahko v Minicityju tudi naročite. Izkorisitite ugodnost in naročite izdelke Labring po nižji ceni, kot v redni prodaji, prav tako pa je ob naročilu v Minicityju, poštnina brezplačna!

Mini vodič za otroški svet poln domišljije je nastal pod okriljem Minicityja v sodelovanju s partnerjem Labring.

Avtor: N. K.

Fotografija: Labring