Izbira pravih čistil lahko močno vpliva na naše okolje. V vsakdanjem življenju pogosto ne pomislimo na to, kako lahko sredstva za čiščenje, ki jih uporabljamo, vplivajo na naš planet. Vendar pa imajo kemikalije v čistilih lahko dolgotrajne in škodljive učinke na ekosisteme. S premišljeno izbiro čistil lahko zmanjšamo svoj ekološki odtis in prispevamo k ohranjanju narave.
Namigi za izbiro okolju prijaznih čistil
Preverite sestavine
Izogibajte se čistilom, ki vsebujejo fosfate, klor, amoniak in sintetične dišave. Ti sestavni deli so pogosto škodljivi za vodne organizme in lahko prispevajo k onesnaženju vode. Namesto tega izberite izdelke, ki vsebujejo naravne sestavine, kot so kis, limonin sok in soda bikarbona.
Iščite ekološke certifikate
Čistila, ki nosijo certifikate, kot so EU Ecolabel, Nordic Swan ali certifikat USDA Organic, so bila preverjena glede njihove prijaznosti do okolja. Takšna čistila so pogosto manj škodljiva in bolj biorazgradljiva.
Kupujte koncentrate in večje pakiranja
Koncentrirana čistila zmanjšajo potrebo po pogostem nakupu novih plastenk, kar posledično zmanjšuje količino odpadne embalaže. Prav tako kupujte večje pakiranja, saj s tem zmanjšate količino embalaže na enoto čistila.
Negativni vplivi napačne izbire čistil na okolje
Onesnaževanje voda
Mnoga čistila vsebujejo fosfate in druge kemikalije, ki se skozi kanalizacijski sistem izpirajo v naravne vodotoke. Ti povzročajo evtrofikacijo, proces, ki vodi do prekomernega razraščanja alg. Alge porabijo veliko kisika v vodi, kar povzroča pomore rib in drugih vodnih organizmov.
Škodljive emisije
Nekatera čistila sproščajo hlapne organske spojine (VOC), ki prispevajo k onesnaževanju zraka v zaprtih prostorih in zunaj njih. Ti hlapi lahko povzročajo zdravstvene težave, kot so glavoboli, omotica in draženje dihal, poleg tega pa prispevajo k nastanku smoga.
Neustrezno ravnanje z odpadki
Plastenke in embalaža od čistil pogosto končajo na odlagališčih, kjer se razgrajujejo zelo počasi. Plastični odpadki lahko onesnažijo tla in vode ter predstavljajo nevarnost za živali, ki jih lahko zamenjajo za hrano.
Začnimo na začetku
V premičnem čistilnem kotičku vstopimo v svet hišnih opravil. Nekateri prvič uporabijo krpe, gobice in druge pripomočke za suho in mokro čiščenje, drugi pa se naučimo, kako vse lahko očiju in mamici še priskočimo na pomoč v gospodinjstvu, na način, da ob tem puščamo čim manjši negativni odtis na okolju. Pridobljenega znanja pa ne uporabimo samo doma, temveč tudi v čistilni dirki na odru malega mesta.
S premišljeno izbiro čistil lahko vsak izmed nas prispeva k zmanjšanju negativnih vplivov na okolje. V podjetju Makom se dobro zavedajo teh vrednot, zato boste v njihovi ponudbi za vaš dom našli ekološka čistila.
Foto: pexels.xom