Sladoled je sladica, ki nas popelje v brezskrbno otroštvo in hkrati prinaša veselje tudi odraslim. Nič ne premaga občutka, ko ledeni okus polzi po jeziku in nas očara s svojo osvežujočo ter kremasto teksturo. To je posladek, ki nas spremlja skozi vse življenjske trenutke, od družinskih izletov na plažo do sproščenih večernih sprehodov po mestu.

 

Pripravite se na sladko in osvežujočo pustolovščino v svetu sladoleda, ki nas vedno znova navdušuje in nas spominja na najlepše trenutke življenja. Dobrodošli v sladolednem raju!

 

Osupljiva dejstva o sladoledu

 

Najstarejši dokazi o sladoledu

 

Najstarejši dokazi o sladoledu segajo v kitajsko dinastijo Tang, ki je v 7. stoletju uživala v mešanici zmrznjenega riževega mleka in sadnih sokov.

 

V preteklosti sladoled samo za premožne

 

Sladoled je bil v Evropi priljubljen že v 17. stoletju. Vendar je bil takrat rezerviran samo za premožne, saj je bil izdelan iz ledu, ki so ga uvažali z gora.

 

Prvi zametki sodobnega sladoleda

 

Prvi zametki sodobnega sladoleda, kot ga poznamo danes, so se pojavili v Italiji v 16. stoletju. Sladoledi so bili izdelani iz sladkane smetane, sadja in arom.

 

Kdo poje največ sladoleda?

 

Američani so največji porabniki sladoleda na svetu. Povprečni Američan poje približno 23 litrov sladoleda letno.

 

Prvi sladoled na palčki

 

Prvi sladoled na palčki je bil izumljen leta 1923 v ZDA. Imenoval se je eskimo bar.

 

Največji vrč sladoleda

 

Guinnessova knjiga rekordov priznava največji vrč sladoleda, ki je bil narejen leta 2005 v ZDA. Meril je približno 1,65 metra in vseboval več kot 11.000 litrov sladoleda.

 

''Gelatier''

 

V Italiji obstaja poseben poklic, imenovan ''gelatier'', ki je mojster izdelave sladoleda. Odlikujejo ga leta izkušenj in posebno znanje o sestavinah ter tehnikah mešanja.

 

Svetovni dan sladoleda 

 

Svetovni dan sladoleda je vsako tretjo nedeljo v juliju. 

 

"Brain freeze"

 

Sladoled ima tudi svoj lasten jezik. Na primer, izraz "brain freeze" se uporablja za opis neprijetnega občutka, ko prehitro pojemo sladoled in občutimo bolečino v glavi. Ta pojav se pojavi zaradi hitrega hlajenja živcev v neposredni bližini ustne votline.

Nenavadni okusi

 

Obstajajo tudi nenavadni okusi sladoleda po svetu. Na primer, na Japonskem lahko najdete okuse slanega jajca, kumaric, rakovic ... V nekaterih državah so priljubljeni tudi okusi popra, sira, avokada ali česna.

 

Ledova soba

 

Ledo odlično nadgradi tudi najboljšo rojstnodnevno praznovanje s svojo torto, napolnjeno s sladoledom z okusom nugata in vanilije ter okrašeno s pisanimi čokoladnimi bomboni in čokoladno ploščico s podobo priljubljenega Leda Meda. Malčkovo praznovanje je lahko res nekaj posebnega, o čemer bo govoril še dneve in dneve potem. Za nepozabno praznovanje poskrbi kreativno otroško mesto Minicity, kjer otrok postane to, kar si želi. Za zabavo in raziskovanje več kot 40 tematskih kotičkov pod vodstvom izkušenih animatorjev dobite več informacij TUKAJ. Otroci so povabljeni tudi v edinstveno Ledovo sobo, kjer se z medvedkom Ledom opravijo po poti nastanka sladoleda. 

 

Sladoled je zagotovo ena izmed najbolj priljubljenih sladic na svetu. Zgodovina, raznolikost okusov in inovacije pri izdelavi sladoleda nas navdušujejo ter nam omogočajo, da uživamo v tej osvežujoči poslastici na številne različne načine. Ne glede na to, ali izbirate klasične okuse ali se preizkušate v bolj nenavadnih kombinacijah, je sladoled vedno nekaj, kar nas osrečuje in povezuje.