Danes se je v sklopu nacionalnih preventivnih akcij Bodi viden, bodi previden in Osredotoči se na cesto na Kongresnem trgu odvijal Prometni dan, dogodek, namenjen ozaveščanju o prometni varnosti najmlajših udeležencev v prometu. Dogodek je organizirala Javna agencija Republike Slovenije za varnost prometa v sodelovanju s Svetom za preventivo in vzgojo v cestnem prometu Mestne občine Ljubljana (SPV MOL), Policijo in Mestnim redarstvom. Udeležilo se ga je več kot 300 otrok iz ljubljanskih vrtcev, osnovnih in srednjih šol.
Prometni dan je otvorila Tina R. Kovač iz SPV MOL, ki je poudarila pomen prometne vzgoje in preventivnih aktivnosti za otroke in mladostnike. Uvodni nagovor je imel podžupan Mestne občine Ljubljana Dejan Crnek, ki je izpostavil prizadevanja MOL za povečanje varnosti ranljivih skupin v prometu, kot so pešci in kolesarji. "V Mestni občini Ljubljana si prizadevamo za prometno varno in prijazno mesto za vse. Razširili smo območje za pešce, izboljšujemo infrastrukturo za kolesarje in pešce ter izvajamo številne ukrepe za umirjanje prometa," je povedal podžupan.
Namestnica direktorice Agencije za varnost prometa mag. Saša Jevšnik Kafol je predstavila aktualni nacionalni preventivni akciji "Bodi viden, bodi previden" in "Osredotoči se na cesto", ki potekata do vključno nedelje, 9. februarja, s ključnim sporočilom: Poskrbite za svojo vidnost in varnost v prometu ter bodite pozorni na druge. Ob tem je poudarila odgovornost odraslih pri vzgajanju otrok za varno udeležbo v prometu: "Otroci se učijo z zgledom. Odrasli smo odgovorni za to, da s svojim vedenjem pokažemo pravilno in varno ravnanje v prometu. Vsak od nas lahko prispeva k bolj varnemu okolju."
Otroci in obiskovalci so lahko preizkusili različne preventivne naprave in simulacije, med drugim preizkus uporabe odsevnih teles v zatemnjenem prostoru, »alkoholna očala« za prikaz vpliva alkohola in drugih psihoaktivnih substanc na vid, pomen zaščitne čelade, težo ob naletu v prometni nesreči ob različnih hitrostih (naletna tehtnica) ter simulacijo prevračanja vozila v primeru trka. Policija je predstavila svoje delo in omogočila vpogled v uporabo radarjev, alkotestov in druge opreme, ki jo uporabljajo pri zagotavljanju varnosti v prometu. Sodelovalo je tudi Mestno redarstvo s svojimi vozili, za najmlajše otroke so pripravili poligon s poganjalci.
Vodja Sektorja prometne policije na GPU mag. Ivan Kapun je opozoril na pomen vidnosti pešcev in kolesarjev v prometu ter nevarnosti uporabe mobilnih naprav med udeležbo v prometu: »Na poti v šolo in domov na cesti pazite na druge in poskrbite, da drugi opazijo vas.«
Dogodek je popestrila glasbena skupina Čuki skupaj z Ribičem Pepetom in maskoto ljubljanskega ZOO-ja Zebro s prometno himno "Zebra – levo, desno, levo", namenjeno poučevanju otrok o varnem prečkanju ceste.
Veliko uporabnih informacij o varnosti o prometu se lahko otroci na interaktiven način preko igre naučijo tudi v Minicityju.
Varnost otrok in drugih ranljivih skupin je ključna prioriteta na področju varnosti prometa. Vsaka žrtev na cesti je preveč, če bi jo lahko preprečili, zato na Agenciji za varnost prometa vse udeležence v prometu pozivajo k strpnosti, ranljive skupine pa k samozaščitnemu ravnanju. Organizatorji upajo, da bodo tovrstni dogodki in preventivne akcije pripomogli k večji prometni varnosti in ozaveščenosti tako otrok kot tudi odraslih udeležencev v prometu.