Zavarovalnica Generali je v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije (PZS) pripravila vodič Z otrokom v gore, v katerem so zbrali nasvete izkušenih planincev in strokovnjakov PZS. Namenjen je mamam, očetom, babicam, dedkom, tetam in stricem – skratka vsem, ki želite vzgajati mlade planince.

Najboljše zavarovanje je tvoje ravnanje je pobuda zavarovalnice Generali, s katero želijo spodbujati k preventivnemu in premišljenemu ravnanju, ki marsikdaj lahko prepreči neprijetne dogodke. V sodelovanju s strokovnjaki Planinske Zveze Slovenije so pripravili vodič Z otrokom v gore, s katerim boste mladega planinca samozavestno spremljali na njegovih turah. Vodič vključuje nasvete, kako izbrati pravo turo za mlade planince, ideje za aktivnosti, s katerimi boste z otrokom med turo pregnali dolgčas, seznam primerne planinske opreme za otroke (in vas), osnove planinskega bontona, namige za varne ture tudi z dojenčki ter podrobne opise treh lažjih tur in ideje za dodatne ture. Vodič si lahko prenesete na povezavi.                        

 

Zakaj je super iti v hribe in planine z otroki?

 

Zabavne aktivnosti na prostem za celo družino

 

Otroci lahko uživajo v iskanju zakladov, risanju v naravi, opazovanju ptic, nabiranju plodov, izdelovanju herbarija in številnih drugih dejavnostih, ki jih ponuja planinski svet. Sprehodi skozi gozdove in prek potokov omogočajo odkrivanje narave v njeni najbolj prvinski obliki.

 

Učenje o naravi in okolju skozi prakso

 

Otroci se lahko naučijo o rastlinah, živalih in geoloških pojavih neposredno na terenu, kar jim omogoča poglobljen vpogled v naravni svet. Raziskovanje planinskih poti spodbuja radovednost in razvija veščine opazovanja ter osnovne orientacije v prostoru.

 

Povezovanje z družinskimi člani

 

Skupno doživljanje pustolovščin v naravi krepi družinske vezi in omogoča ustvarjanje neprecenljivih spominov. Občutek dosežka po premagani turi otrokom daje občutek samozavesti in ponosa, obenem pa krepi tudi medsebojno zaupanje. Skupaj preživet čas, brez tehnologije, omogoča globlje in bolj kakovostno komuniciranje z otroki.

 

Gibanje na svežem zraku

 

Aktivnosti v hribih spodbujajo telesno aktivnost in zdrav življenjski slog otrok ter jih učijo pomembnosti gibanja na svežem zraku. Izkustvo vzponov na hribe spodbuja zavedanje o pomembnosti telesne pripravljenosti in skrbi za svoje telo.

 

Razširjanje obzorij in spoštovanje narave

 

Občudovanje veličastnih razgledov in gorske pokrajine otrokom omogoča, da razširijo svoje obzorje ter razvijejo spoštovanje do narave in okolja. Naučijo se, kako pomembno je ohranjati čistost in nedotaknjenost naravnega okolja ter postanejo bolj ozaveščeni glede ekologije.

 

Razvoj samostojnosti in odgovornosti

 

Otroci se učijo načrtovati pot, pripraviti opremo in se prilagajati različnim vremenskim razmeram, kar spodbuja njihovo samostojnost in odgovornost. Skrb za varnost med hojo in premagovanje manjših ovir na poti krepi otrokovo samozavest in sposobnost reševanja težav. Naučijo se spoštovati pravila obnašanja v naravi, kot so ne puščati smeti za seboj in varovati živali ter rastline.

Povezava s tradicijo in kulturno dediščino

 

Obisk gorskih koč in planinskih postojank omogoča spoznavanje planinske tradicije, običajev ter bogate kulturne dediščine. Otroci se lahko seznanijo s planinskimi zgodbami, legendami in pesmimi, kar bogati njihovo kulturno razumevanje.

 

Sprostitev in umiritev v objemu narave

 

Hribovski zrak, tišina in lepota narave omogočajo sprostitev otrok in staršev ter pomagajo pri zmanjševanju stresa. Prostor za igro in odkrivanje narave omogoča vsem, da se izključijo iz vsakodnevnega vrveža in se osredotočijo na trenutno doživetje.

 

Družinski izleti v hribe in planine so neprecenljiva priložnost za ustvarjanje skupnih spominov, povezovanje z naravo ter razvoj otrokove samostojnosti in odgovornosti. Obisk gorskih vrhov prinaša številne aktivnosti, učenje o naravi, krepitev telesa in duha ter spodbuja ustvarjalnost in komunikacijo med družinskimi člani. Poleg tega otroke učite spoštovanja do narave, skrbi za okolje in razumevanje kulturne dediščine. S svežim planinskim zrakom in sprostitvijo v naravnem okolju vsi najdejo oddih od vsakodnevnih obvez ter se povežejo med seboj.

 

Tudi najboljšemu planincu jo lahko zagode nezgoda. Poskrbite pravočasno za nezgodno ali prostovoljno zdravstveno zavarovanje, da boste čimprej spet na vrhu vaših najljubših vzponov. Naj bo tudi to del obvezne opreme za pohod. Več na spletni strani zavarovalnice Generali.

Avtor: N. K.

Fotografija: GettyImages