Gozd je eno najlepših naravnih okolij, kamor lahko peljemo otroke – tam se lahko igrajo, raziskujejo, učijo in sproščajo. A hkrati je gozd tudi živ ekosistem s svojimi zakonitostmi, zato je pomembno, da se vanj podamo premišljeno in z ustrezno mero spoštovanja.

Kako se pripraviti na obisk gozda z otrokom?

Predvsem naj bo otrok primerno obut in oblečen. Zaprti čevlji z dobrim oprijemom, dolge hlače in rokavi, pokrivalo ter zaščita pred klopi (repelenti, pregled telesa po sprehodu) so osnova. Otroka naj ima ob sebi odraslo osebo, ki ga spremlja in usmerja.

Učenje skozi gozdne dogodivščine

Gozd je naravni učilnici brez sten. Otroci se tam učijo:

  • opazovanja in zbranosti, ko sledijo pticam ali iščejo živalske sledi,
  • gibalnih spretnosti, ko plezajo čez štore, hodijo po koreninah ali nabirajo listje,
  • odgovornosti do narave, ko razumejo, da je gozd dom mnogim živim bitjem,
  • razmišljanja in radovednosti, ko postavljajo vprašanja: “Zakaj ima ta mah drugačno barvo?” ali “Iz kje je tale storž?”,
  • in nenazadnje mirnosti ter čuječnosti, ko le sedijo in poslušajo zvoke gozda.

Kaj otroku lahko pokažemo in razložimo v gozdu?

Otrok se lahko uči prepoznavati drevesa in rastline, nabira gozdne plodove in ima stik z različnimi materiali, teksturami, barvami in vonji. Nauči se tudi orientacije, kako slediti poti in kako se znajti v naravi. Ob tem razvija čut za prostor, domišljijo, pa tudi socialne veščine, če je v gozdu z vrstniki.

Spoštujmo gozd – učimo z zgledom

Otroci najbolj posnemajo odrasle. Če v gozdu odvržemo papirček, mu s tem predajamo sporočilo, da je to sprejemljivo. Če pa se ustavimo, ga poberemo in rečemo: “Gozd je naš skupni dom. Pomagajva mu, da bo ostal čist,” ustvarjamo temelje spoštljivega odnosa do narave. 

GOZD v Minicityju

Gozd pa domuje tudi v kreativnem otroškem mestu Minicity, kjer se otroci pod vodstvom izkušenih animatorjev posvetijo gozdnemu bontonu in obnašanju v gozdu. Ste ga že obiskali?

Foto: Pexels.com