Raziskave na področju glasbe že dolgo časa dokazujejo da glasba pozitivno vpliva na kognitivni razvoj otrok. Ideja in popularnost združevanja sveta glasbe, gledališča in plesa se v velemestih kot so New York, London in Berlin pojavlja in žanje uspehe že skoraj stoletje. V zadnjem času se je vse več tovrstnega ustvarjanja muzikalov začelo pojavljati tudi na slovenskih odrih, šolah in delavnicah.
Glasbeni center DoReWe je glasbeni center, ki skupaj z otroci in predano ekipo mentorjev že drugo leto pripravlja pravi otroški muzikal. V poletnih mesecih 2023 so pripravili muzikal po slikanici svetovno znanih avtorjev Rachel Bright in Jim Field z naslovom “Lev v srcu“. Muzikal je bil jeseni uprizorjen na več dogodkih za otroke, kot sta Čarobni dan in Otroški bazar. V posebno čast pa si pri DoReWe štejejo uprizoritev muzikala na Slovenskem knjižnem sejmu novembra 2023 za častna gosta sejma, avtorja slikanice na osnovi katere je nastal muzikal.
Letošnje poletje pri DoReWe pripravljajo svoj prvi avtorski muzikal z naslovom “Eline nemogoče sanje“. Ela si želi postati prva plešoča slonica v zgodovini. Ela se mora soočiti z nasprotovanjem in norčavostjo zlobne kače Viktorije, predvsem pa z nizko mero svoje samozavesti. Ji bo uspelo najti pravo glasbo, s katero bi premagala strah in stopila na oder?
Kako muzikali pozitivno vplivajo na otroke
Muzikali imajo celostni vpliv na razvoj otrok, saj s svojimi prvinami vplivajo na več področji otrokovega razvoja. S sodelovanjem pri pripravi ter nastopanjem ali pa le z gledanjem muzikalov otroci namreč razvijajo svojo domišljijo, govorne sposobnosti, posluh za glasbo, motorične sposobnosti, razvijajo čustveno inteligenco, širijo obzorja in spoznavajo druge kulture, gradijo na samozavesti ter razvijajo sposobnost opravljanja več nalog hkrati.
Katere so prednosti gledanja muzikalov
Muzikali v različnih oblikah zagotovijo domišljijsko in očarljivo obliko zabave, ki v otroku zbudi radovednost in ustvarjalnost. Ob poslušanju pesmi in besedil otroci razvijajo jezikovne in govorne sposobnosti ter se naučijo novih besed in fraz. V muzikalih se velikokrat soočamo tudi z zapletenimi čustvi, kot so ljubezen, izguba in prijateljstvo. Otroci se lahko poistovetijo z različnimi vlogami v muzikalih in se tako naučijo ozavestiti ter razumeti različna čustva skozi like in njihove izkušnje v zgodbi. Zgodba muzikala je tako kot v drugih gledaliških ali filmskih delih, lahko umeščena v drugo časovno obdobje, kulturo in kraj. Zato imajo moč otroka seznaniti z različnimi kulturami, tradicijami in zgodovinskimi dogodki ter tako razširiti njegovo razumevanje in spoštovanje do širnega sveta. Otroci preko muzikalov spoznajo tudi različne stile in žanre glasbe.
Katere so prednosti sodelovanja in nastopanja v muzikalih
Muzikali imajo zaradi svoje kompleksne sestave, različnih elementov a vseeno izredno simpatične narave velik potencial pri učenju več veščin hkrati. Otroci, ki nastopajo v muzikalih, se namreč naučijo izražanja skozi tri različne prvine: glasbo, ples in igro. Glasba, ki je eden izmed glavnih elementov muzikala ima veliko vlogo tudi pri pripovedovanju zgodbe. Otroci z učenjem pesmi razvijajo posluh, spoznavajo različne žanre in se naučijo izražanja ter pripovedovanja skozi pesem. Pomembno vlogo v muzikalih imata tudi ples in gibanje. Pri plesu otroci razvijajo svoje motorične sposobnosti, fizično koordinacijo, ravnotežje in ritem ter tako kot vsaka fizična aktivnost, tudi ples izboljšuje otrokovo splošno zdravje. Muzikali otrokom nudijo edinstveno priložnost za osebno izražanje čustev skozi glasbo, ples in igro. To pa ima še posebej pozitiven učinek na otroke, ki imajo težave z verbalnim sporazumevanjem.
Priprava muzikala prav tako zahteva veliko zasedbo ter predano skupinsko delo. Tako otrok pridobi izkušnjo pomena skupinskega duha in delovanja v ekipi za doseganje cilja. Medsebojno sodelovanje v muzikal produkciji otroka nauči tudi dobre komunikacije, pogajanja in sklepanja kompromisov z drugimi.
Sodelovanje na muzikalih tako pozitivno vpliva na širok spekter otrokovega razvoja – od komunikacijskih sposobnostih in izražanja na različnih nivojih, do pozitivnega vpliva na samopodobo, socializacije in razvoja ekipnega duha. Te veščine bodo otrokom služile kasneje v življenju ne glede na to za kateri poklic se odločijo. Kot pravi znani Shakespearov slogan “All the world’s a stage”!
Glasbena šola DoReWe tudi letos vabi na edinstvene in nepozabne glasbeno-gledališke delavnice, kjer bodo otroci vključeni v celotni proces nastajanja muzikala, na koncu pa muzikal uprizorili na zaključni predstavi. Delavnice potekajo v slovenskem in angleškem jeziku v mesecu juliju in avgustu. Več o muzikal delavnicah si lahko preberete na povezavi https://www.dorewe.com/pocitniskedelavnice kjer se lahko tudi prijavite. Potem pa lights, curtains, action!
Foto: Pexels.com