Kako si pomagati in nadvladati strah pred potresom, je te dni zelo pogosto vprašanje. Katja Knez Steinbuch, družinska terapevtka in ustanoviteljica Inštituta Vita Bona, svetuje, da poiščete način, kako pomirite telo in zmanjšate stisko.

Otroci opazujejo starše, zato je pomembno, da se znate soočiti s strahom in ste dovolj močni, da poskrbite zase in za njih. Najprej pomirite sebe, nato pa otroke vodite tako, kot je treba ravnati ob potresu.

 

Kako se pomiriti?

 

Katja Knez Steinbuch, družinska terapevtka in ustanoviteljica Inštituta Vita Bona, pravi, da je povsem normalno, da ob tresenju tal doživljate stres, občutke nemoči in izgubo kontrole. Kako se pomiriti? ''Priznajte si to in se soočite z občutki. Samo občutki so, trenutni, le zelo intenzivni. Minejo! Najdite način, kako pomirite telo in zmanjšate stisko.''

 

Pomaga vam lahko umirjeno dihajte (srednje globoko, lahko tudi v papirnato vrečko, vdihnete mir, izdihnete stres). Nato stabilizirajte telo in mu dajte kontrolo (začutite roke, noge, glavo, celo telo, začutite, da imate kontrolo nad njim). Strokovnjakinja priporoča vaje čuječnosti: ''Tukaj sem, videti je bilo strašno, ampak je vse v redu, varen sem.'' Za pomiritev so dobrodošle tudi meditacije, vizualizacije in tehnike varnega kraja. Na YouTubu najdete veliko posnetkov "anxiety release". V pomoč vam je lahko tudi športna vadba (tek, pilates, katerakoli vadba, ki vam je nabližja ...), ki vas pomirja.

 

Ko ste pomirjeni, naredite načrt, kako ravnati ob potresu. Navodila najdete na spletni strani Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje.

 

Terapevtka svetuje, da omejite spremljanje informacij. Ne preverjajte novic ves čas, le preverjene in ob določeni uri. Razmislite, če vas dodatne aplikacije pomirijo ali spravijo v stisko.

 

Poiščite pomoč

 

''Če tesnoba vztraja in vam še vedno močno razbija srce, imate mravljince, potne dlani, čutite adrenalin in občutek, da boste kar umrli - ne gre za infarkt, ampak doživljate panični napad. Slednji mine hitro in ni življenjsko ogrožujoč. Je strašljiv in neprijeten, ampak mine in nima posledic. Toda če vas skrbi, lahko pokličete na konkretno pomoč, kjer vam bodo svetovali kako naprej,'' izpostavlja Katja Knez Steinbuch.

 

Psihološko podporo ob epidemiji COVID-19 lako poiščete na telefonski številki 080 51 00 24 ur na dan.

 

Zaupni telefon Samarijan je posameznikom v stiski dostopen na brezplačni telefonski številki 116 123 24 ur na dan.

 

Psihiatrična klinika Ljubljana nudi pomoč v duševni stiski na telefonski številki 01 520 99 00 vsako noč med 19. in 7. uro zjutraj. 

 

''Če pa se pogosto srečujete z občutki nemoči in vam to povzroča tesnobo panične napade, je smiselno, da poiščete čimprejšnjo terapevtsko pomoč,'' poudarja strokovnjakinja.

Photo by Kat Jayne from Pexels