Oktober je mesec požarne varnosti in ob tej priložnosti Gasilska zveza Slovenije osvešča vse nas, da poskrbimo za požarno varnost v prostem času. Na vsakem koraku in pri vsakem najmanjšem dejanju smo lahko previdni, s čimer preprečimo izbruh požara.

 

Pokličite 112

 

Če potrebujete pomoč gasilcev, nujno medicinsko pomoč, druge reševalne službe ali policijo, pokličite telefonsko številko 112. Dobro je, da številko poznajo tudi otroci, zato jo napišite na list in obesite na vidno mesto – najbolje zraven stacionarnega telefona. Če otroci že uporabljajo mobilni telefon, jim številko 112 shranite v telefonski imenik. Podučite jih, da ob klicu nanjo ostanejo mirni in razločno povedo, kdo kliče, kaj, kje in kdaj se je zgodilo, koliko je ponesrečencev, kakšne so poškodbe, kakšne so okoliščine na kraju nesreče in kakšna pomoč je potrebna. Če so med počitnicami ali popoldne po šoli doma sami, jih podučite o požarni varnosti in vzrokih za nastanek požara. Vedeti morajo, kako naj ukrepajo in kje je evakuacijska pot. Nikoli ne puščajte vžigalic in vžigalnikov v bližini otrok; skrijte jih tako, da jih ne morejo doseči.

 

Preventivni ukrepi, s katerimi preprečite požar

 

Organizirate romantičen večer ali zabavo za prijatelje? Ko boste razmišljali o organizaciji, kot so vabila, jedi, animacija ... morate pomisliti tudi na najpomembnejše – na varnost. Kakšno? Požarno! Ni vseeno, kam boste postavili sveče, bakle, lučke ipd. Sveče obvezno sodijo v negorljiv svečnik oz. na negorljivo in trdno podlago. Morda pa načrtujete pravi piknik s peko na žaru. Tudi pri tem je ključno, da imate vse pod kontrolo. Pri prižiganju žara na oglje ne uporabljajte vnetljivih snovi. Ne bodite nepremišljeni. Kakršnokoli kurišče naj vedno nadzoruje odrasla oseba. Okrog kurišča naj bo negorljiv material. Seveda se morate obvezno seznaniti, ali je tam, kjer želite imeti odprto kurišče, sploh dovoljeno kuriti. Nikar ne zanemarite razglasa velike požarne ogroženosti naravnega okolja. Ko zaključite kurjenje, ni čas, da odidete vsak na svojo stran – ogenj morate popolnoma pogasiti. Med peko na žaru ali kurjenjem imejte vedno pri roki gasilni aparat, vedro z vodo ali cev za zalivanje, le tako boste lahko takoj posredovali, če izbruhne požar. Tudi kajenje je lahko zelo nevarno, zato morate na zabavi določiti lokacije, kje bodo gostje smeli kaditi. Priskrbite jim pepelnike iz negorljivega materiala. Vaša naloga po zabavi bo, da boste pregledali, ali so še kje skriti tleči ogorki. 

 

Odločili ste se, da boste skuhali kosilo, a čaka vas še ogromno drugega dela. Slednjega morate preprosto odložiti na kasnejši čas. Osredotočite se na to, kar imate na štedilniku in ne odidite vmes na vrt ali po pošto. Spremljajte, kdaj morate zmanjšati moč elektrike ali plina. Enako velja za pečico. Če nameravate domačim postreči okusno jed, ne zapuščajte kuhinje. Ne navijte si samo štoparice, kdaj bo jed gotova, ampak bodite preprosto zraven loncev.

 

V mislih imate že naslednji dopust. Preden se odpravite na pot, ni dovolj, da imate vso prtljago v avtomobilu, saj je takrat čas tudi za preverjanje. Naredite si seznam in delajte kljukice. Plinska jeklenka mora biti zaprta. Luči morajo biti ugasnjene. Vrata med prostori morajo biti zaprta. Pozimi morata biti ugasnjena kamin in peč. Pepelnik mora biti prazen. Sosed mora biti seznanjen s tem, da greste na dopust.

 

Če se med potjo ustavite, nikar ne mečite po tleh gorečih ali tlečih delcev. Pomislite na to, da je lahko poleti zaradi suhega vremena povečana požarna ogroženost. Vozila ni priporočljivo parkirati v visoki travi. Če na poti naletite na požar, upoštevajte vsa obvestila in navodila pristojnih služb ter ne silite za vsako ceno naprej. V avtomobilu imejte gasilni aparat.

 

Super, prispeli ste v hotelsko sobo, apartma. Sedaj se vaš dopust lahko začne. A najprej poglejte, kako lahko poskrbite za varnost vseh družinskih članov. Poiščite obvestilo z napisanim hišnim redom, natančno prikazanim evakuacijskim načrtom, smerjo zasilnega izhoda ter navodili, kako ravnati ob požaru. Ni odveč, da mimogrede pogledate, kje so ročni javljalniki požara, gasilni aparati in hidranti s poltogo cevjo. Prav tako je dobro, da veste, katero telefonsko številko morate poklicati, če izbruhne požar (še posebej, če ste v tujini). Ko imate vse navedene informacije, se lahko prepustite uživanju. Ampak po pameti. Ravnajte, kot bi bili doma. Z odgovornim ravnanjem zaščitite sebe in družinske člane pred požarom. Kuhajte tam, kjer je dovoljeno. Ne obremenite vseh vtičnic naenkrat s polnjenjem računalnika, mobilnih telefonov, fotoaparatov, električnih skirojev. Četudi imate sobo za kadilce, ne kadite v postelji. Tudi v kampu veljajo določena pravila – v njem morate še posebej poskrbeti za varnost. Okrog šotora ali prikolice odstranite vse gorljive snovi, v notranjosti šotora nikar ne kuhajte, prav tako ne prižigajte sveč. Kuhalnik vedno postavite nekoliko stran od šotora. Žar uporabljajte tam, kjer je dovoljeno. Se vam obeta plovba? Tudi na plovilu (ladji ali čolnu) morate biti previdni, saj so narejena iz gorljivih snovi. Če je čoln ali ladja vaša, poskrbite za redni servis, enako kot pri avtomobilu. Ko točite gorivo, ni čas, da prižgete cigareto. Na križarjenju se ne izognite evakuacijskim vajam in razlagi o varnostnih ukrepih, ki se jih morate držati.

 

''Kdor za požarno varnost poskrbi, je v prostem času brez skrbi.'' Bodite vzgled svojim otrokom in ne zanemarite možnosti požara. Če piha veter, ni čas za kurjenje – tega se morate zavedati. Če zapuščate sobo, v kateri gori sveča, jo morate ugasniti. Ravnajte odgovorno in preprečite najhujše na vsakem koraku, pri vsakem majhnem dejanju.

 

Prispevek je nastal v sodelovanju z Gasilsko zvezo Slovenije.

Avtor: N. K.

Fotografija: Pexels