Inštitut za politike prostora je na razpisu Mesta mestom izbralo podjetja in mestne občine z dobro prakso trajnostnega urbanega razvoja, katera služijo kot navdih in model drugim. Kot takšen je bil prepoznan tudi Javni holding Ljubljana, in sicer z zelenim, okolju prijaznim javnim naročilom pisarniškega papirja in higienskih papirnatih proizvodov. V Ljubljani so nagrado prejeli še trije projekti.
Avgusta 2020 je Inštitut za politike prostora z razpisom Mesta mestom pozval, da podjetja in mestne občine predstavijo svoje dobre prakse trajnostnega urbanega razvoja. Prijavilo se jih je 29, izbrali so 15 dobrih praks.
Okolju prijazno javno naročilo pisarniškega papirja in higienskih proizvodov
Pri Javnem holdingu Ljubljana in povezanih javnih podjetjih sledijo načelom trajnostnega razvoja in krožnega gospodarstva, in sicer z zelenim javnim naročanjem pisarniškega in higienskega papirja že od leta 2015. Dobri praksi so se pridružili tudi mestna uprava Mestne občine Ljubljana, četrtne skupnosti ter nekateri vrtci, šole in drugi javni zavodi. Uporabljajo trajnostni higienski papir, ki je na inovativen način izdelan iz reciklirane sestavljene embalaže mleka in sokov, brez škodljivih sestavin okolju in ljudem. S predelavo odpadne embalaže se pripomore k ohranjanju dreves in zmanjšanju emisij C02.
Inštitut za politike prostora je v sistemu skupnega in zelenega javnega naročanja prepoznal velik potencial za vse občine, ki lahko s pametnim javnim naročanjem vlagajo v lokalni in zeleni razvoj. Obenem so navdušeni nad zbiranjem sekundarnih odpadkov in predelavo lastnih surovin.
Kavalir
Javno podjetje Ljubljanski potniški promet nudi v mestnem središču brezplačne prevoze s šestimi Kavalirji, ki dobro dopolnjujejo javni potniški promet in so namenjeni predvsem prevozu starejših in gibalno oviranih oseb v peš coni. Vozila, s katerimi se izvaja storitev, za pogon uporabljajo okolju prijazno električno energijo.
Stari javni avtobus kot mladinski center
Med dobro prakso trajnostnega urbanega razvoja štejejo tudi preobrazbo starega, odsluženega mestnega avtobusa v mobilni mladinski center – Ljuba in Drago. IPOP je v tem videl odlično priložnost za druženje in aktivnosti mladih v ''sivih conah Ljubljane'' - lokacijah, ki so podhranjene s prostori in programi za mlade.
Pozna košnja javnih površin Mestne občine Ljubljana
''Pokosili bomo, ko se bodo čebele najedle'' je prav tako projekt v Ljubljani, ki je prepoznan kot dobra praksa, saj se s pozno košnjo ohranja biodiverziteta. Na javnih zelenih površinah v mestu so s poznejšo in redkejšo košnjo (samo dvakrat letno) opozorili na pomen ohranjanja pestrosti travniške rastlinske strukture, ki daje pašo opraševalcem, od medenih čebel do številnih divjih opraševalcev. S tem sledijo prizadevanjem na področju skrbi za čebele in vse opraševalce v mestu.
Avtor: N. K.